کاربر گرامی به وبسایت کالپوش خوش آمدید.
کالپوش اولین سامانه کیف و کفش در ایران است که با همکاری جمعی از متخصصان صنعت کیف و کفش برای ارائه خدمات در جهت فروش بیشتر و آسانتر تولیدی ها، بنکداری ها و مواد اولیه ها در بازار کیف و کفش ایران راه اندازی شده است.
سایت کالپوش با خدمات و تبلیغات متنوع و گسترده خود برای افزایش مشتریان، ارتباط و ارائه خدمات بیشتر، آسانتر و سریعتر شما با مشتریانتان همواره همراه و پشتیبان شماست. سایت کالپوش با در نظر گرفتن فضای اختصاصی در اینترنت برای هر فروشگاه (تولیدی، بنکداری و مواد اولیه) این امکان را فراهم می سازد که هر فروشگاه بتواند در فضای مخصوص به خود محصولات و مدل های خود را به مشتریانش عرضه نماید و با مشتریان خود ارتباط مستقیم جهت دریافت سفارش و فروش داشته باشد.
در سایت کالپوش هر فروشگاه می تواند محصولات و مدل های خود را برای عموم یا فقط برای مشتریانش نمایش دهد که در اینصورت به هر کدام از مشتریان خود نام کاربری و رمز ورود می دهد تا فقط این افراد بتوانند محصولات و مدل های خاص را ببینند.
در سایت کالپوش فروشگاه ها می توانند از مدل های روز کیف و کفش دنیا که به طور منظم در سایت قرار می گیرد استفاده نمایند.
در سایت کالپوش یک پنل اختصاصی ارسال sms در اختیار هر فروشگاه قرار می گیرد که فروشگاه می تواند جهت اطلاع رسانی محصولات و مدل های جدید و هر گونه ارتباط با مشتریان خود از آن استفاده نماید.
همچنین نسخه چند زبانه سایت کالپوش به زبان های عربی، انگلیسی و روسی جهت ارائه خدمات تبلیغاتی و فروش به فروشگاه ها (تولیدی ها، بنکداری ها و مواد اولیه ها) در حوزه بین المللی در حال راه اندازی می باشد.
جهت آشنایی بیشتر با سایت کالپوش به راهنمای سایت مراجعه نمایید یا با شماره های 33996950 - 09124869625 - 09125542201 تماس حاصل نمایید.
: عضویت در خبرنامه کالپوش
   زنانه    مردانه    بچه گانه    کیف
  

مقالات و دانستنی های کیف و کفش در سایت کالپوش

 
 • 1 - تاریخچه پیدایش برند کفش و پوشاک پوما
 • 2 - ارتباط کفش ها با شخصیت انسان ها و کفش های نو با اضطراب
 • 3 - کفش مناسب دوران حاملگی
 • 4 - تاریخچه برند دی اند جی (D&G)
 • 5 - تاریخچه پیدایش برند ریبوک (Reebok)
 • 6 - آدیداس چگونه آغاز به کار کرد؟(بیوگرافی آدیداس)
 • 7 - عکس کفش های جالب و عجیب
 • 8 - تبلیغات غیرمعمول اما خلاقانه برندهای کفش
 • 9 - کانورس آل استار، بهترین کفش تمام دوران
 • 10 - زندگی افسانه ای بنیانگذار ZARA
 • 11 - زندگینامه رحیم ایروانی، بنیانگذار کفش ملی
 • 12 - ایتالیا هم از پس صنعت کفش چین برنمی آید
 • 13 - کاربرد پلیمرها در کفش
 • 14 - تأثیر روانشناسی تبلیغات در صنعت کیف و کفش
 • 15 - تب زرد در بازار پوشاک و کیف و کفش
 • 16 - "کفش ملی" و بنیان گذارش
 • 17 - مروری بر صنعت کفش ترکیه
 • 18 - از تولید چمدان تا لباس های اسکار
 • 19 - میخچه و روش های درمان آن
 • 20 - پاهای ما... کفشهای ما.... تهي پاي رفتن به از کفش تنگ
 • 21 - آیا كفش ما نشانگر شخصيتمان است؟
 • 22 - تغييرات‌ طبيعي‌ و غيرطبيعي‌ پا و استفاده از کفش مناسب
 • 23 - کیف و کفش مناسب دانش آموزان
 • 24 - كاربرد آنتروپومتري در طراحي سايز كفش
 • 25 - توصیه‌هایی به افرادی که از ارتوتیک (orthotic) استفاده می‌کنند.
 • 26 - نکاتی مهم درباره کفی طبی کفش
 • 27 - نکتات مفید درباره نگهداری و پاک کردن کیف و کفش
 • 28 - چه کفشی برای پوشیدن مناسب است؟
 • 29 - نکات مهم درباره فصل سرما و خرید بوت زنانه مناسب
 • 30 - اطلاعات پایه و کاربردی در مورد کفش و اجزای آن
 • 1 - تاریخچه پیدایش برند کفش و پوشاک پوما
  پوما PUMA که یک شرکت اصلا" آلمانی اما چند ملیتی است، امروزه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکتهای سازنده کفش و پوشاک ورزشی به حساب می‌آید.
  این شرکت در سال ۱۹۲۴در شهر هرتزوگن‌آوراخ (Herzogenaurach) آلمان اصلابنامGebrueder Dassler Schuhfabrik یا همان کارخانه کفش سازی برادران داسلر" توسط رودولف داسلر (Rudolf Dassler) برادر آدولف داسلر(Adolf Dassler) بنیانگذار آدیداس - وبا همکاری برادرش آدولف راه اندازی شد.


  از همان ابتدا این شرکت کفشهای ورزشی راحت و سبک و نه چندان گران نسبت به کفشهای دیگر مانند آدیداس را ارایه کرد، که اتفاقا" محصولات آن طرفداران زیادی هم پیدا کرد.
  در سال ۱۹۴۸، رودولف داسلر نام این شرکت را به “PUMA Schuhfabrik” تغییر داد. رودولف از همان ابتدا به فکر جهانی شدن و فروش محصولاتش در بازارهای جهانی بود. در سال ۱۹۸۶این شرکت به سهامی عام تبدیل گشت و توانست وارد بورس سهام شود.
  PUMAاکنون حامی بسیاری از تیمها و باشگاه‌های ورزشی در سراسرجهان است. این شرکت با حمایت تیمها و بازیکنان معتبر سعی می‌کند که بازار خود را نیز گسترش دهد.
  در سال ۱۹۹۸، هنگامی که تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی فرانسه راه پیدا کرد، این پوما بود که حامی تیم ملی ایران شد و تجهیزات و پوشاک ورزشی تیم ملی را فراهم کرد.
  پوما همچنین حامی برخی بازیکنان معتبر جهان است.
  برای مثال فردریک لیونگبرگ (Fredrik Ljungberg) بازیکن باشگاه فوتبال آرسنال(Arsenal) شهر لندن، یکی از بازیکنانی است که پوما حامی و به اصطلاح اسپانسر اوست. طی قراردادی که پوما با لیونبرگ امضا کرده است، لیونبرگ موظف است تا پایان قرارداد در بازیهای رسمی از کفش پوما استفاده کند.
  درآمد این شرکت هر ساله رو به رشد بوده، برای مثال در سال ۲۰۰۳میزان سود پوما ۱٬۲۴۰میلیون یورو اعلام شده است.محصولات پوما از کفش نیز فراتر رفته، بطوریکه همکنون این شرکت انواع پوشاک ورزشی و تجهیزات مختلف دیگر را نیز تولید می‌کند.
  همکنون پوما دارای بیش از سه هزار کارمند در سراسر جهان است و محصولات خود را از طریق نمایندگی‌های رسمی خود در ۸۰کشور جهان عرضه می‌کند.
 • 2 - ارتباط کفش ها با شخصیت انسان ها و کفش های نو با اضطراب
  روانشناسان دانشگاه کانزاس با انجام تحقیقاتی اعلام کردند که می توان از راه نگاه کردن به کفشها درباره شخصیت انسانها اظهار نظر کرد.
  به گزارش مهر، روانشناسان دانشگاه کانزاس به این نتیجه رسیده اند که سبک، ارزش، رنگ و شرایط کفش می تواند تصویری از احساسات، ویژگیهای سیاسی و فردی را منتقل می کند.
  در آزمایشهای انجام شده چون سرگشودن یک راز، ناظران تصاویری از یک جفت کفش را بررسی کرده اند که از طریق آن قادر بودند شخصیت فرد را حدس بزنند.
  63 دانشجو به تصاویر 208 جفت کفش متعلق به داوطلبان این آزمایش نگاه کردند. هرکدام از داوطلبان پیشتر پرسشنامه شخصیتی را پر کرده بود و از هر کدام خواسته شده بود که معمولی ترین کفشهای خود را در اختیار این آزمایش قرار دهند.
  براساس این تحقیق که نتایج آن در مجله تحقیقات شخصیت منتشر شده، از ناظران خواسته شد به هرجفت از کفشها نگاه کرده، جنسیت، سن و جایگاه اجتماعی فرد را حدس بزنند.
  حدس این ویژگها دربرگیرنده درون گرا یا برون گرا بودن مالک کفش نیز می شد، همچنین از آنها خواست شد تا لیبرال بودن یا محافظه کار بودن، ثبات عاطفی، سازگاری و بلندنظری آنها را نیز شامل می شد.
  این گروه گزارش داده است که کفشها اطلاعات ظریف اما سودمندی درباره مالک خود بیان می کنند.
  کفشها سرنخهای غیر کلامی به شخصیت فرد هستند و پیامهای نمادینی را منتقل می کند.
  کفشها دارای تنوع جنس، سبک، کارکرد، ظاهر و مارکهای مختلفی هستند اما آیا به علت این تنوع است که می تواند اطلاعات مختلفی را درباره افراد بیان کنند؟
  محققان این دانشگاه کانزاس به این پرسش پاسخ مثبت داده اند و اظهار داشته اند که برخی از سرنخهایی که کفش درباره صاحبش می دهد بسیار واضح است. برای مثال کفشهای گرانقیمت از وضعیت درآمدی صاحبش حکایت می کند و کفشهای براق و رنگی متعلق به افرادی برون گرا هستند.
  کفشهایی که ممکن است نو نباشند اما سالم و تمیز هستند متعلق به افراد باوجدان و وظیفه شناس است.
  برخی از سرنخها کمتر مشهود هستند، برای مثال کفشهای کاربردی متعلق به افراد سازگار است.
  صحیح ترین ارزیابی ها در رابطه با سن، جنس و میزان درآمد است که پس از آن رده ثبات پذیری عاطفی و سازگاری قرار می گیرد.
  براساس گزارش بوستن گلاب، از دیدگاه روان شناسان ثبات عاطفی بسیار مهم است چرا که این ویژگی دربرگیرنده تر از تنها ماندن، طرد شدن و توانایی رویارویی با انواع مختلف روابط را نشان می دهد.
  افرادی که نوعی اضطراب و نگرانی درباره روابطشان دارند کفشهای نو پوشیده و آنها را سالم نگاه می دارند، شاید بتوان گفت این امر به نگرانی آنها درباره ظاهرشان و چگونگی تفکر دیگران درباره آنها باز می گردد.
 • 3 - کفش مناسب دوران حاملگی
  در طي حاملگي اندام تحتاني خانمهاي حامله ممكن است دچار تورم، گرفتگي عضلاني، سندرم پاي بي قرار، نرمي مفاصل و يا كمر دردي شوند كه به اندام تحتاني تير مي كشد. درد پا نيز در خانمهاي حامله شايع است.
  يكي از مهمترين جنبه ها در استفاده از كفش در خانمهاي حامله وجود حداكثر جذب شوك است يعني كف كفش مخصوصآ پاشنه آن بايد به اندازه كافي نرم باشد تا هنگام راه رفتن ضربه وارده به پا و نهايتآ ستون فقرات گرفته شود. كفشهاي كه پاشنه نرمي دارند در اين زمان توصيه مي شود. اگر مادري قصد ورزش دارد حتمآ بايد علاوه بر استفاده از كفش با كف نرم، ورزش را روي سطوح نرم انجام دهد مثلآ دويدن روي اسفالت مي تواند ضربه زيادي را به ستون فقرات وارد سازد.
  به هيچ عنوان نبايد از كفشهاي پاشنه بلند استفاده شود زيرا با افزايش انحناي كمري علاوه بر آسيب هاي مختلف به پا عوارض زيادي را براي فرد حامله به دنبال دارند. اگر فرد حامله دچار تورم پاها مي باشد بهتر است از كفشهاي بنددار يا داراي چسبك (ولكرو) استفاده كند كه مي توان تا حدودي با تغيير تورم اندازه آنها را تنظيم نمود. كفشهاي ورزشي كفشهاي مناسبي در اين دوره مي باشند. اگر فرد حامله قصد پوشيدن كفش پاشنه دار را دارد نبايد پاشنه بيشتر از 5/2 سانتيمتر باشد.
  در اكثر موارد در طي حاملگي اندازه كفش در حدود يك شماره يا بزرگتر مي شود. افزايش وزن در طي حاملگي همچنين شل شدن رباطها و زردپي ها كه در طي حاملگي بصورت طبيعي اتفاق مي افتد باعث كاهش قوس كف پا شده و اندازه پا بنظر بزرگتر مي رسد. بايد توجه كرد كه اين پديده طبيعي است. لذا به خانمهاي حامله توصيه مي شود كفشهاي بزرگتري بپوشند و كفش بصورتي باشد كه قسمت قدامي آن جادار باشد (كفش جلو تنگ نباشد) و قسمت داخلي آن برجسته باشد. در صورت وجود تورم درپاها بايد به اين مسئله بيشتر دقت كرد. تغييرات ديگري نيز ممكن است در طي حاملگي در پا رخ دهد كه نيازمند استفاده از كفي هاي خاص در كفش باشد. اين تغيرات مي تواند علاوه بر درد پا باعث كمر درد شوند در اين زمينه ميتوانيد از پزشك خود راهنمائي بخواهيد.
  منبع: http://www.medicblog.ir
 • 4 - تاریخچه برند دی اند جی (D&G)
  دلچه و گابانا یا به اختصار (D&G) یکی از معروف‌ترین نام‌ها در جهان فشن است که بعضا در سایر حوزه‌ها هم به چشم می خورد. این نام در حقیقت نام یکی از سالن های مشهور و سطح بالای فشن است که دومنیکو دلچه و استفانو گابانا آن را تاسیس کرده اند. شرکت دلچه و گابانا در نزدیکی میلان واقع شده است.
  دومنیکو دلچه و استفانو گابانا برای طراحی لباس در صنعت هالیوود بسیار مشهور هستند. آنها لباس هایی را برای مدونا، ژیسل بوندچن، مونیکا بلوچی، ایزابل روسلینی، کایلی مینوگ، نیکول کیدمن، دمی مور و بسیاری از افراد مشهور دیگر طراحی کرده اند.


  دلچه و گابانا) یا به اختصار (D&G یکی از معروف‌ترین نام‌ها در جهان فشن است که بعضا در سایر حوزه‌ها هم به چشم می خورد. این نام در حقیقت نام یکی از سالن های مشهور و سطح بالای فشن است که دومنیکو دلچه و استفانو گابانا آن را تاسیس کرده اند. شرکت دلچه و گابانا در نزدیکی میلان واقع شده است.
  دومنیکو دلچه و استفانو گابانا برای طراحی لباس در صنعت هالیوود بسیار مشهور هستند. آنها لباس هایی را برای مدونا، ژیسل بوندچن، مونیکا بلوچی، ایزابل روسلینی، کایلی مینوگ، نیکول کیدمن، دمی مور و بسیاری از افراد مشهور دیگر طراحی کرده اند.
  دلچه و گابانا اولین ملاقات
  دومنیکو دلچه 13 سپتامبر سال 1958 در نزدیک پالرمو سیسیلی ایتالیا و استفانو گابانا روز 14 نوامبر سال 1962 درمیلان متولد شد. دلچه طراحی فشن را درسیسلی فراگرفت و در کارگاه لباس کوچک خانوادگی مشغول به کار بود. اما گابانا در زمینه فشن تحصیلاتی ندارد و طراحی گرافیک خوانده است.
  این دو نفر برای نخستین بار یکدیگر را در سال 1980 در میلان ملاقات کردند، زمانی که به عنوان دستیار برای یک کارگاه هنری کار می کردند. آنها شغل حرفه ای مشترک خود را در سال 1982 آغاز کردند.
  در سال 1985 زمانی که برگزار کنندگان Milano Collezioni از دلچه و گابانا دعوت کردند تا در نمایش فشنی برای معرفی استعدادهای جدید شرکت کنند، آنها نام مشترک خود دلچه و گابانا( را ایجاد کردند.
  نمایش اولین مجموعه
  یک سال بعد در سال 1986 آنها نخستین مجموعه آماده پوشیدن زنانه مستقل خود را ارائه کردند که مورد تحسین جهانی قرار گرفت.
  این برند به زودی با ورود به عرصه‌ی لباس های کشباف، لباس شنا و لوازم جانبی توسعه یافت و سپس شعبه لباس مردانه و عطر خود را وارد بازار کرد. آنها در سال 1990 نخستین مجموعه مردانه خود را نمایش دادند.
  نخستین بوتیک دلچه و گابانا در سال 1989 در توکیو ژاپن افتتاح شد. پس از آن در میلان و هنگ کونگ نیز فروشگاه هایی افتتاح شد.
  در سال 1999 دلچه و گابانا فروشگاه خود را در لندن باز کردند
  دلچه و گابانا دو برند اصلی دارد:
  : Dolce&Gabbanaکه به کالاهای لوکس و گرانقیمت اختصاص دارد و رسمی تر و دائمی تر است و بیشتر پاسخ گوی گرایشات طولانی مدت است تا تغییرات فصلی.
  این برند، لباس شنا، لباس زیر، عینک آفتابی، عطر و کیف نیز عرضه می کند.
  : D&Gبرند غیر رسمی تر این دونفر است و سعی می کند به جای دنبال کردن گرایشات فصل، آنها را ایجاد کند. این برند جوان پسندتر و پر زرق وبرق تر است. این برند هم علاوه بر لباس، لباس شنا، لباس زیر، عینک آفتابی، عطر، جواهرات و ساعت نیز تولید می کند.
  D&G Junior یک برند جداگانه است که لباس های کودکان زیر 11 سال را تهیه می کند. همانند برند بزرگسال D&G، این برند هم گرایشات فصلی دختران و پسران این سنین را دنبال می کند.
  سبک دلچه و گابانا
  دلچه و گابانا بسیاری از اوقات از فیلم های معتبر ایتالیایی برای طراحی مجموعه های خود الهام می گیرند. دومینکو دلچه گفت: « ما مجموعه خود را مانند یک فیلم طراحی می کنیم. ما به یک داستان فکر می کنیم و سپس لباس ها را متناسب با آن طراحی می کنیم.»
  دلچه و گابانا ادعا می کنند که بیشتر به خلق بهترین و مناسبترین مدل توجه می کنند، تا اینکه فقط به گرایشات و سبک فصلی توجه کنند.
  نشانه های مشخصه تجاری دلچه و گابانا، لباس زیر به عنوان لباس رو، کت شلوارهای راه راه باریک گنگستری، کتهایی که به شکلی اغراق آمیز طرح دار و تزئین شده است، و رنگ سیاه می باشد.
  دلچه و گابانا اساسا برای خلق مدلهای زنانه کاملا ساده و بینهایت جذاب و فریبنده خود معروف هستند. به آنها لقب «جورج و گیلبرت فشن ایتالیا» را داده اند.
  برندهای اصلی دلچه و گابانا؛ Dolce&Gabbana یاD&G ؟
  ثروت سرشار دلچه و گابانا
  در سال 1997 گردش مالی شرکت دلچه و گابانا 400 میلیون دلار اعلام شد و دلچه و گابانا گفتند که از سن 40 سالگی بازنشسته می شوند؛ وعده ای که خوشبختانه آن را انجام ندادند.
  در سال 2005 گردش مالی شرکت آنها به 597 میلیون دلار رسید.
  آنها در اکتبر 2006 نخستین رستوران خود را در میلان افتتاح کردند.
  در سال 2008، عطر Light Blue دلچه و گابانا توسط جوایز فی فی آمریکا و جوایز آکادمی عطر دنیا، به عنوان بهترین عطر مردانه سال انتخاب شد.
  منبع: keravat.com
 • 5 - تاریخچه پیدایش برند ریبوک (Reebok)
  سابقه ریبوک به دهه ۱۸۹۰ برمی‌گردد که شخصی به نام جوزف ویلیام فاستر خود را به عنوان اولین سازنده کفش‌های ورزشی میخ‌دار معرفی کرد. تا سال ۱۸۹۵ کفش‌های او به صورت دست‌دوز برای دوندگان مشهور ساخته می‌شد، ولی در سال ۱۸۹۵ او شرکتی در شهر بولتون با نام اصلی جی.دبلیو فاستر و پسران تاسیس کرد و پس از مدتی این کمپانی، کفش‌های خود را به کلیه ورزشکاران سرتاسر جهان عرضه می‌کرد.


  در سال ۱۹۵۸دو نوه بنیانگذار کفش‌دوزی، شرکتی را ایجاد و نام آن را با الهام از یک غزال آفریقایی، ریبوک نامیدند که درنهایت با کمپانی فاستر و پسران ادغام گردید. جو و جف فاستر این نام را در لغت‌نامه‌ای پیدا کردند که جو در یک مسابقه برنده شده بود. این دیکشنری نسخه‌ جنوب آفریقایی بود که تلفظ آن با تلفظ انگلیسی تفاوت داشت.
  درسال ۱۹۸۱، جمع فروش ریبوک ۵/۱ میلیون دلار بود. نقطه عطف فروش این شرکت در سال بعد به وجود آمد که ریبوک اولین کفش ورزشی طراحی شده برای بانوان را عرضه کرد که به نام کفش‌های «فری استایل» معروف شد. در سال بعدهای از آن نیز میزان فروش به طور غیرمنتظره با بیش از سه برابر افزایش به ۹۱۹ میلیون دلار در سال ۱۹۸۶ رسید. میزان فروش در سال ۱۹۸۷ به ۴/۱ میلیارد دلار و در سال ۱۹۹۱ به ۷/۲ میلیارد دلار بالغ گردید و به عنوان بهترین و نوآورترین شرکت سازنده وسایل ورزشی در جهان شناخته شد.
  در سال ۱۹۸۷ارزش سهام ریبوک در صنعت کفش‌های ورزشی به لحاظ فروش ۴/۱ میلیارد دلاری، از رقیب اصلی‌اش؛ یعنی نایک بالاتر رفت، ولی پس از مدتی سرعت رشد فروش ریبوک کم شد و در سال ۱۹۹۰ فروش شرکت نایک نسبت به ریبوک افزایش یافت.
  در این زمان ناگهان ریبوک شروع به از دست دادن تدریجی موقعیت خود در بازار کرد و زمینه نگرانی سهامداران را فراهم ساخت. بخشی از جابه‌جایی موقعیت رقابتی ریبوک به لحاظ سرمایه‌گذاری سنگین نایک در تبلیغات و استفاده از ستاره‌های ورزشی گران‌قیمت بود.
  پل فایرمن، توزیع کننده لوازم ورزشی ریبوک در آمریکای‌شمالی برای بازگرداندن موقعیت ریبوک، ابتدا از بخش بسکتبال آغاز کرد. در این زمان، مایکل جردن در بسکتبال بازنشسته شد و در غیاب مایکل جردن که در فروش کفش‌های نایک تاثیر زیادی داشت، ریبوک با ستاره معروف؛ یعنی شکیل اونیل قراردادی امضا کرد که باعث افزایش چشمگیر فروش این شرکت در آن سال‌ها شد.
  در جریان مسابقات NBA در سال ۱۹۹۴ ریبوک به عرضه کفش‌های طرح جدید و بدون بند و قابل شارژ به وسیله گاز کربنیک پرداخت. قیمت این کفش‌ها ۱۳۰ دلار بود که بسیار معقول تعیین شد و فایرمن انتظار داشت که با این نوآوری سهم بازار خود را در طول سه سال تا۱۰ درصد افزایش دهد.
  ریبوک همچنین در ژانویه ۱۹۹۳ کفش‌های بنددار مخصوص را برای ورزشکاران دبیرستان عرضه کرد. همچنین در سال ۱۹۹۴ با ۱۲نوع کفش و انتظار فروش۱۰۰ میلیون دلار وارد بازار‌ هاکی شد.
  فایرمن پیش‌بینی کرد که با افزایش میزان فروش، درآمد آنها سه برابر شود، ولی تلاش‌های گسترده او برای نوسازی شرکت برای مقابله با شرکت نایک و نیل به پیشگامی ‌در بازار با اقبال مواجه نشد و پاره‌ای مشکلات در رابطه با قیمت بالای محصولات ریبوک ظاهر گردید.
  در شش ماه اول ۱۹۹۳ نیز کفش‌های بسکتبال به‌رغم تبلیغات شکیل ۲۰ درصد کاهش یافت. در سال ۱۹۹۵ هزینه‌های عملیاتی شرکت افزایش یافت. ریبوک پذیرفت که بخشی از افزایش هزینه‌ها ناشی از عقد قرارداد با ستارگان ورزشی و پرداخت پاره‌ای هزینه‌های مسابقات است؛ بنابر این برخلاف چهار سال قبل و به جای ۴۰۰ نفر، ریبوک با ۳۰۰۰ ورزشکار برای پوشیدن کفش‌های ریبوک در جریان المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا قرارداد منعقد کرد. از طرف دیگر با مسوولان سان‌فرانسیسکو و فدراسیون‌های تیم‌ها و ستارگان بسکتبال برای پوشیدن کفش ریبوک قراردادهای جداگانه ای بست.
  شرکت آدیداس در اواخر سال 2005 میلادی با پرداخت مبلغ 8/3 میلیارد دلار اقدام به خریداری تمام سهام شرکت آمریکایی ریبوک كرد. مدیران آدیداس پس از خریداری ریبوک نام این شرکت را تغییر ندادند و فقط تکنولوژی آدیداس را در خطوط ساخت محصولات ریبوک جایگزین کردند، زیرا نمی‌خواستند با این اقدام بازار فروش خود را از دست بدهند.
  ادغام آدیداس با ریبوک در ژانویه سال 2006 را می‌توان فصل جدیدی در تاریخ ریبوک دانست. ادغام این دو برند مطرح با یکدیگر به آنها این فرصت را می‌داد که با ایجاد ویژگی‌های مکمل در این دو برند، به بازار گسترده‌تری دست یابند و توانایی ارائه محصولات متنوع‌تری را به بازار داشته باشند
  تا سال ۱۹۹۵ر‌یبوک با فروش ۲۲۸ میلیون دلاری در رده سوم بزرگ‌ترین فروشندگان کفش‌های ورزشی قرار گرفت. دو سال بعد فروش کفش‌های نایک به ۷۵۰ میلیون دلار افزایش یافت، ولی ریبوک ۱۲۲ میلیون دلار به دست آورد.
  منبع: keravat.com
 • 6 - آدیداس چگونه آغاز به کار کرد؟(بیوگرافی آدیداس)
  آدولف داسلر مغز متفکر اصلی نام تجاری آدیداس را مردم به عنوان پایه گذار صنعت لوازم ورزشی مدرن می شناسند.
  چون خانواده اش او را آدی صدا می زدند ترکیب این نام و نام خانوادگی اش را بر روی شرکت خود قرار داد.
  نوجوانی وی در آلمان و در دوران رکود اقتصادی پس از جنگ جهانی اول سپری شد. او در همین دوران به خانواده اش کمک می کرد که با استفاده از باقی مانده های کیف های ارتشی خود دمپایی درست کنند، ولی علاقه و اشتیاق او همیشه ورزش و به خصوص فوتبال بود. در سال 1920 ساخت کفش های ورزشی را شروع کرد. او علاوه بر استفاده از تجربیات شخصی اش با تعداد زیادی پزشک، مربی ورزشی و کارشناس ورزشی هم مشورت می کرد و از همان ابتدا روی کارآیی هر کفش برای هر ورزش به خصوص تاکید داشت، بنابراین برای انواع گوناگون ورزش مثل دو، تنیس یا فوتبال، کفش های متفاوتی طراحی کرد. در سال 1949 بود که آدیداس گروپ به عنوان یک شرکت به ثبت رسید.
  دسلر با نوآوری های پیوسته و پایبندی به طراحی کفش های مناسب برای ورزش های مختلف، توانست آدیداس را پیشاپیش دیگران قرار دهد. مثلا در زمینه فوتبال دسلر متوجه شد که اگر زمین مرطوب باشد، کفش های معمولی فوتبال کارآیی کافی ندارد، بنابراین به فکر افتاد که به کف کفش ها، میخ های مخصوصی اضافه کند که به فوتبالیست ها کنترل و دقت عمل بیشتری بدهد و با همین کفش های جدید بود که تیم آلمان در جام جهانی 1954 به مقام قهرمانی رسید.درست مثل میخ های ته کفش های فوتبال این دسلر بود که برای اولین بار آج ویژه ای برای کفش های مخصوص ورزش دو طراحی کرد که به واسطه آن دوندگان می توانستند برای دویدن به دور محوطه کنترل بیشتری داشته باشند.
  هدف دیگر او این بود که کفش هایش از بهترین مواد اولیه، متناسب با نوع حرکت ساخته شوند و به همین دلیل روی انواع مواد اولیه ای که ممکن بود برتری یا ویژگی خاصی داشته باشند، از جمله پوست کوسه ماهی و حتی چرم کانگورو، هزاران آزمایش انجام داد و نتیجه مهم ترین اختراع او کفش های ورزشی نایلونی بود.
  دسلر تنها یک مخترع موفق نبود، بلکه از شم اقتصادی قوی هم برخوردار بود. او می دانست که اگر قرار باشد آدیداس کفش های کاملا متفاوت برای ورزش های مختلف ارائه دهد، می باید در تمامی آنها یک عنصر مشترک وجود داشته باشد. بنابراین به فکر ساختن سه نوار در کناره کفش ها افتاد؛ به طوری که هر کسی تنها با نگاه کردن به کفش بتواند تشخیص دهد که آنها آدیداس هستند. امروزه این سه نوار به عنوان لگوی شرکت آدیداس شناخته می شوند و دیگر کسی نیاز ندارد نام آدیداس را روی محصولات آن ببیند تا متوجه شود که این محصول را آدیداس تولید کرده است.
  امروز میراث دسلر هنوز به قوت خود باقی است و هنوز آدیداس تاکید زیادی روی جنبه کارآیی هر کدام از محصولاتش دارد (که در حال حاضر تمامی انواع پوشاک و کفش های ورزشی را شامل می شود) و در عین حال بازار آدیداس دیگر محدود به ورزشکاران نیست. در واقع امروز آدیداس به همان اندازه که یک نام ورزشی است، در زمینه مد هم نام معتبری محسوب می شود. در حال حاضر آدیداس تلاش می کند که بین مد بودن کفش ها و لباس هایش و کارآیی عملی و ورزشی آنها، تعادل برقرار کند و به جای اینکه سعی کند این موارد را درهم ادغام کند، برای تولیدات خود سه شاخه کارآیی ورزشی، میراث ورزشی و مد ورزشی را در نظر گرفته است. بخش کارآیی ورزشی، بر کارآیی و نوآوری متمرکز است، همان چیزی که آدیداس به واسطه آن معروف شده است. در بخش میراث ورزشی، آدیداس مدهای قدیمی تر را که حس و حال دوران مدرسه را القا می کند را به بازار می دهد و در بخش مد ورزشی، تولیدات آدیداس به طور مستقیم برای خریداران پیرو مد روز و با طراحی یوهیجی یاماموتو طراح معروف مد تهیه می شود. عمده ترین بخش آدیداس به بخش کارآیی ورزشی اختصاص دارد که 70 درصد کل فروش را شامل می شود. میراث ورزشی 25 درصد و مد ورزشی 5 درصد از بازار فروش آدیداس را تشکیل می دهند.
  پس از اینکه در دهه 80 دسلر پایه گذار آدیداس از دنیا رفت، کتی همسر او و فرزندانش اداره امور را بر عهده گرفتند. پس از آن در دهه 90، آدیداس تحت مدیریت اجرایی جدید خود یعنی لویس دریفوس دچار تحول شد و از تمرکز بر تولید و فروش به بازاریابی روی آورد. در زمینه بازاریابی آدیداس بر رخدادهای ورزشی تمرکز دارد. آدیداس اسپانسر رسمی جام جهانی فوتبال است و به طور انفرادی هم پشتیبان ستارگان ورزشی دنیا مثل دیوید بکهام (که به عنوان سخن گوی آدیداس با آنها یک قرارداد دائمی به مبلغ 161 میلیون دلار امضا کرده است) و ستاره بسکتبال آمریکا، تیم دانکن است. آدیداس در سال 1995 مانند بسیاری دیگر از برندهای موفق که ورود به دوران مدرن را با ارائه سهام در بازار بورس تجربه کردند، سهام خود را در بازار بورس فرانکفورت و پاریس عرضه کرد. در ادامه این روند مدرن سازی آدیداس به تعدادی ادغام و تصاحب دست زد که از آن جمله می توان به خرید سالومون گروپ و سپس فروش آن و همچنین خرید تیلر مید و ریبوک اشاره کرد. ادغام آدیداس با ریبوک در سال 2006 را می توان فصل جدیدی در تاریخ آدیداس دانست. ادغام این دو برند مطرح با یکدیگر به شرکت این فرصت را می دهد که با ایجاد ویژگی های مکمل در این دو برند به بازار گسترده تری دست یابد و توانایی ارائه محصولات متنوع تری را به بازار داشته باشد.
 • 7 - عکس کفش های جالب و عجیب
  در این مقاله تصاویری از کفش های عجیب و غریب و البته جالب و زیبا از کفش هایی قرار داده شده که نشان از مهارت و خلاقیت بالای طراحان این کفش ها داشته است که با الهام از تصاویر حیوانات، میوه ها و اسباب بازی ها، کفش های عجیب و زیبای خلق کرده اند. نکته قابل تامل این است که آیا می شود این کفش ها را پوشید ؟!

 • 8 - تبلیغات غیرمعمول اما خلاقانه برندهای کفش
  تجربه ثابت کرده است دنیای تبلیغات خلاقانه حد و مرزی نمی شناسد و تنها این ما هستیم که به عنوان مانعی در سر راه بروز این خلاقیت ها شناخته می شویم. در ادامه با ما باشید تا باز هم از این دنیای پر از نوآوری و خلاقیت میوه ای بچینیم…! اگر بنا دارید با استفاده از تبلیغات چاپی فروش کفش هایتان را ارتقا دهید می بایست در آن ها بر کفش های واقعی نیز تاکید کنید… درست؟
  نه کاملا. با توجه به برندهای بسیار و مدل های جدیدی که هر ماهه به بازار عرضه می شوند شما نمی توانید تنها با استفاده از یک جفت کفش براق توجه مشتریان را به خود جلب نمایید. در این رابطه، تبلیغات می بایست بتواند با استفاده از مطالب و موضوعات خلاقانه ای که افراد قبلا آن ها را ندیده باشند به نقطه فروش قابل قبولی دست پیدا کند. شرکت های مطرحی هم چون Nike و Converse پول های زیادی بر روی طراحان و کپی رایترهای با استعداد سرمایه گذاری می کنند.
  در عوض، آن ها نیز مفاهیمی مبتکرانه و طرح هایی جذاب که باعث افزایش فروش می شوند را با خود به همراه می آورند. تعجب آور نیست که دیگر تولیدکنندگان کفش نیز در این مسیر گام بردارند.
  در ادامه تعدادی از تبلیغات غیرمعمول و در عین حال موثر در زمینه کفش را به تمامی کپی رایترهای نوپا، مدیران خلاق، طراحان گرافیست و عاشقان کفش تقدیم می کنیم. امیدواریم از دیدن آن ها لذت برید!
  منبع: bartarinha.ir
 • 9 - کانورس آل استار، بهترین کفش تمام دوران
  آیا می دانید قدیمی ترین، معروف ترین و بهترین کفش بسکتبال در تمام دوره ها چیست؟ نه! بلافاصله سراغ مارک هایی چون آدیداس یا نایک و ... نروید. این کتانی به اندازه نایک گران است و نه آن را آدیداس و فیلا تولید می کند. نام این کتانی «Converse All Star by Chuck Taylor» (کانورس آل استار چاک تیلور) است.


  هر کس داستانی دارد. این داستان درباره شرکت ها، همان کارهایی است که هر شرکتی در دوره حضور خود در صنایع مختلف انجام داده است. کاحنورس همواره کیفیت را بر کمیت مقدم می داند چنانکه شعار کارمندان شرکت کانورس هم این است: «مهم نیست چند سال عمر کاری ات چقدر است، مهم این است که چقدر خوب کار می کنی و مطمئن هم هستی که تا آخر کار همینطور خوب باقی خواهی ماند.»
  در سال 1908 «مارکیز میلز کانورس» (Marquis Mills Converse) شرکت «لاستیک کانورس» را راه اندازی کرد. ابتدا شرکت فقط گالش (کفش لاستیکی) و اقلام لاستیکی مربوط به کفش را با توجه به نیازهای فصلی تولید می کرد ولی سرانجام شرکت تصمیم گرفت از نیروی کار خود برای تولید کفش ورزشی استفاده کند.


  شرکت کانورس در همان ابتدای کار اطلاعیه ای چاپ کرد با این متن: «فروشندگان کتانی محترم، شرکت پلاستیک کتانی کانورس، باور دارد آنقدر مستقل و موفق خواهد بود که از هیچ شرکتی در هیچ راهی تقلید نخواهد کرد.» این جملات بی نظیر بودند. وقتی یک شرکت قادر است آنقدر مستقل و خلاق باشد که از دیگر برندها پیروی نکند، مطمئنا شرکتی است که می تواند همزاد حرکت های نو و بازی های نوینی چون بسکتبال باشد. در آن سال ها ورزش بسکتبال با اینکه ورزش جدیدی بود اما طرفداران بسیاری در آمریکا داشت.
  با توجه به محبوبیت بسکتبال، شرکت کانورس به این نتیجه رسید که کفشی تولید کند که بازیکنان هنگام بازی به پا کنند. بعد از تحقیق بسیار در مورد شکل کفش، اولین نمونه کفش بسکتبال All Star در سال 1917 تولید شد و به بازار آمد.


  All Star اصلی به رنگ قهوه ای با یک دوخت سیاه در دو طرف زیر بند کفش و یک لاستیک پهن در تخت کفش بود.


  این نمونه قسمتی هم داشت که مچ پا را دربر می گرفت. در دهه 1920 کانورس آل استار با کتان یا چرم سیاه تولید می شد. All Star در واقع اولین کفش بسکتبال بود که در شمال آمریکا به صورت انبوه به بازار می آمد. در ابتدا فروش بسیار کم بود ولی چند سال بعد فروش آنها افزایش یافت؛ افزایش فروش که مدیون چارلز (چاک) تیلور (Chuck Taylor "Charles”) (طراح کفش های شرکت) بود.


  در مورد پیوستن چاک تیلور به شرکت کانورس داستان های زیادی وجود دارد ولی دلیل اصلی این همکاری در واقع عشق چاک تیلور به بسکتبال بود و هیچ چیز برای او ضروری تر از این نبود که این بازی جدید در دنیا گسترش پیدا کند و به دنبال آن، کتانی ها نیز به فروش برسند. مدتی بعد تیلور، کانورس آل استار سیاه را طراحی کرد که این کفش در مسابقات «انجمن ملی بسکتبال آمریکا» (NBA) مورد استفاده بازیکنان قرار گرفت.
  در سال 1935 تیلور اسم خود را به قسمت مچ کفش منتقل کرد. این قسمت دارای یک وصله گرد است که دور آن نام کفش «Converse All Star» نوشته شده و در وسط آن نیز یک ستاره سرمه ای به چشم می خورد. در یک طرف این ستاره «Chuck» و در طرف دیگر آن «Taylor» به چشم می خورد.


  در زمان جنگ جهانی دوم کانورس یک فرصت استثنائی به دست آورد. بسیاری از محصولات شرکت برای نظامیان آمریکایی که در آن سوی آب ها می جنگیدند، فرستاده می شد. در این زمان، بیشترین توجه تولیدات کانورس روی محصولاتی بود که برای سربازان مورد نیاز بود، از جمله کفش، پوشاک، چکمه، لباس های لاستیکی محافظ و پانچو.
  بعد از جنگ دوم جهانی که همه چیز – از موسیقی تا ورزش – دستخوش تغییر شده و رنگ عوض کرده بود، بسکتبال و کفش بازیکن ها نیز از این تغییرات دور نماندند و کفش های آل استار نیز به صورت رنگی درآمدند.


  این کفش برای مسابقات بسکتبال طراحی شده بود ولی یک جذابیتی در این کفش وجود داشت که آنرا برای همه افرادی که دارای روحی جوان و سرکش بودند جذاب می کرد. حتی دانشجویان و تیم های بسکتبال دبیرستانی نیز از این مدل استفاده می کردند.


  آل استار طی دهه های 60 و 70 روزگار خوشی داشت تا اینکه در دهه های 80 و 90 شرکت با شرایط سختی مواجه شد. مدیریت چندین و چند بار تغییر کرد و حتی کانورس در آستانه ورشکستگی قرار گرفت، تا اینکه یکی از مدیران، تمام کارخانه های آمریکای شمالی را تعطیل کرد و آنها را به آسیا انتقال داد.


  اما این پایان داستان نبود، با انتقال شرکت به آسیا، کانورس دوباره نفسی تازه کرد و جایگاهش را بار دیگر به دست آورد تا جایی که در حال حاضر در بسیاری از کشورها از جمله آرژانتین، استرالیا، برزیل، شیلی، آفریقای جنوبی و ... نمایندگی دارد. شرکت کانورس با وجود تمام شرکت هایی که در سراسر دنیا دارد، شرایطی را برای مشتری در نظر گرفته است که شخص می تواند یک کفش کتانی آل استار سفید را به سلیقه و با توجه به رنگ ها و طراح هایی که مورد علاقه شخص است رنگ کند و سفارش دهد، و این کار تنها به صورت آنلاین امکانپذیر است.


  بعد از گذشت تمام این سال ها، مردم از دختر و پسر، مردن و زن و از هر سنی، همچنان به این کتانی ها علاقه مند هستند. دلیلشان نیز بسیار ساده است: آل استار کفشی است راحت و با دوام با طراحی ساده. جالب اینکه این کفش برای زنان و مردان شکل یکسانی دارد و هنوز که هنوز است با همان طرح اولیه چاک تیلور به دست مشتریانش می رسد.
  منبع: bartarinha.ir
 • 10 - زندگی افسانه ای بنیانگذار ZARA
  شرکت ZARA سومین فروشگاه زنجیره ای کفش و لباس جهان را در اختیار دارد و موسس آن پیژامه دوز سابق و باربر یک مغازه لباس فروشی، به نام آمانسیو اورتگای اسپانیایی است. شاید برای خیلی ها عجیب باشد در دنیایی که مد، لباس و کفش از ایتالیا و فرانسه نشات می گیرد، سومین عرضه کننده ی کفش و لباس جهان یک اسپانیایی است.


  آمانسیو اورتگا، در حال حاضر در هفتمین دهه زندگی خود قرار دارد و دقیقا 76 ساله است. سومین مرد ثروتمند دنیا علاقه چندانی به انجام گفتگوهای رسانه ای ندارد، و همین امر دیدن یک گزارش تصویری از زندگی اش را جذاب تر می کند.


  آقای اورتگا هم اکنون ثروتمندترین مرد اروپاست و حتی از وارن بافت، سرمایه دار نامدار آمریکایی هم پیشی گرفته است.
  وی با همسر دومش، خانم فلورا اورتگا در سال 2001 ازدواج کرد.


  مارتا اورتگا، دختر 28 ساله آقای اورتگا، به همراه همسرش، سرخیو آلوارس مویا که در رشته ورزشی سوارکاری فعالیت می کند.
  آقای اورتگا و همسرش در این ساختمان در شهر لاکرونیا و درساحل دریای آتلانتیک زندگی می کنند.


  کاترین میدلتون، عروس خانواده سلطنتی بریتانا، یکی از شناخته شده ترین هواداران پرو پا قرص این برند در دنیاست.
  یکی از ویژگی های منحصر به فرد آقای اورتگا این است که به حریم خصوصی خود بسیار اهمیت می دهد. وی تا بحال تنها به سه خبرنگار اجازه مصاحبه را داده است.


  بنیانگذار ZARA یک ویژگی دیگر هم دارد و آن ساده پوشی است. او معمولا یه کت آبی تیره، پیراهن سفید و شلوار خاکستری می پوشد که هیچ کدام برند شرکت خودش نیستند.
  او هر روز به یک کافی شاپ مشخص می رود و ناهار را نیز با کارمندانش در کافه تریای شرکت صرف می کند.


  وی اوقات فراغتش با اسب هایش سپری می کند و از سوارکاری لذت می برد.
  بلندترین آسمان خراش اسپانیا هم متعلق به صاحب سومین برند محبوب جهان است. این ساختمان 515 فوت بلندا دارد و قیمت آن هم 536 میلیون دلار است.


  او همچنین صاحب یکی از لوکس ترین و شیک ترین هتل های جهان در میامی است.


  خودروی آقای اورتگا یک آئودی A8 است که حرف درباره راحتی اش خیلی بیشتر از لوکس و شیک بودنش است.


  آقای اورتگا جت شخصی هم دارد. جت شخصی او یک BD-700 است که 45 میلیون دلار می ارزد. البته او استفاده زیادی از این جت نمی کند، چراکه از کار کردن لذت می برد و وقت زیادی برای مسافرت ندارد.
  منبع: bartarinha.ir
 • 11 - زندگینامه رحیم ایروانی، بنیانگذار کفش ملی
  حدود یک دهه بعد از آن که تجار تهران به رهبری حاج‌محمد حسن امین الضرب مجلس وکلای تجار را برای حفاظت از منافع خویش در برابر رقبای خارجی و فساد داخلی تاسیس کردند رحیم‌متقی ایروانی (در 21 بهمن ماه 1299) در خانواده‌ای تاجر پیشه در محلهء مشیر شیراز به‌دنیا آمد .
  پدر وی میرزا محمد کاظم متقی ایروانی از تجار مشهور شیراز بود و جد پدری‌اش حاج لطفعلی، ملک التجار. رحیم تحصیلات ابتدایی را در مدرسهء باقریهء شیراز گذارند و در سال 1313 به کالج انگلیس‌ها در اصفهان رفت.
  بعد از آن به مدرسهء شاپور شیراز برگشت و بعدها از دانشکدهء حقوق دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. بعد از مشاغل و ابتکارات مختلف از جمله راه انداختن برق فسا و تاسیس پاساژی در شیراز رحیم ایروانی سرانجام کار خود را در صنعت کفش شروع کرد و به فاصلهء سه دهه فعالیت، پایه‌های یکی از صنایع مهم و مدرن را پی‌ریزی کرد. او گروه صنعتی بزرگی را توسعه داد که در سال‌های پایانی مدیریتش بر آن بیش از صد هزار جفت کفش روزانه در زمینی به مساحت بیش از 45 هزار متر مربع در اسماعیل آباد تولید میکرد. گروه صنعتی ملی مجموعه‌ای از شرکت‌ها بود که تا سال 1357 به 52 شرکت در زمینه‌های مرتبط رسید. به‌این سبب نام محمد رحیم متقی ایروانی به عنوان بنیانگذار صنعت کفش‌سازی مدرن در تاریخ صنعت در ایران به ثبت رسید .
  رحیم بعد از پایان تحصیلات با فروش ارثیهء پدری کار تجارت کفش را با خرید دو دهنه مغازه در چهارراه گلوبندک تهران ( ساختمان استاندارد فعلی ) آغاز کرده بود. دستیابی به انگیزه‌های وی در شروع کار در این بخش اقتصادی درس‌های خوبی برای کارآفرینان آینده ایران دربرخواهد داشت; فعالیتی که سه دهه بعد در 1357 خاتمه یافت و ایروانی مجبور شد تا گروه صنعتی کفش ملی را در آن سال با هشت هزار نفر کارگر ترک کند. اما رحیم ،کفش ملی را در عمل رها نکرده بود و با ورود هر مدیر جدیدی برای او پیام می‌فرستاد و آمادگی خود را برای کمک به راه‌اندازی و گسترش کفش ملی اعلام میکرد. تقاضاهایی که اغلب نادیده گرفته شد و بالاخره صنعتی که او در دههء 30 تاسیس کرده بود در آغاز هزارهء سوم به نظر افتان و خیزان ادامهء مسیر می‌دهد. اما این میراث آنقدر پایدار است که اگر از آن به‌خوبی استفاده شود بازهم این گروه رونق خواهد گرفت. رحیم ایراونی مدیر برجسته‌ای بود که مانند یک کاریزمای صنعتی این گروه را بر اساس رهیافت اقتصادی کاملاً حساب شده و منطقی برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی کرد. رهیافتی که تنها از نبوغ او نشات می‌گرفت . رهیافت او به واقع از سایرین متفاوت بود; نه شباهتی به رهیافت معمول سرمایه‌گذاری بر اساس آزمایش و خطا داشت و نه متکی بر رهیافت استفاده از ظرفیت‌ها در هر بخش و رشتهء اقتصادی بود و نه براساس رهیافت سرمایه‌گذاری اقماری بلکه رحیم ایروانی با هوش سرشاری که داشت تنها در صنعت کفش متمرکز شد. رحیم متقی ایروانی ضمن آنکه از عظمت نتیجهء تلاش‌هایش به‌خوبی آگاه بود کوچک‌ترین مشکلات نیز نمی‌توانست از چشمش دور بماند. به‌ویژه اگر این مشکلات مربوط به کارکنان و خانواده‌شان می‌شد که توان حل آن را نداشتند . بنابراین مدیران و کارگرانی که با رحیم ایراونی کار میکردند حداقل در دو ویژگی وی متفق القول هستند: «او مدیری با هوش بود که هم به تولید می‌پرداخت و هم نگران چگونگی توزیع ثمرهء آن بین تمامی عوامل تولید به ویژه کارگران بود یعنی هم در تولید سخت‌گیر بود و نتیجه را برای همه می‌خواست یعنی عدالت اجتماعی. رحیم این دو ویژگی متضاد را به‌خوبی به‌هم پیوند داده بود و در آرزوی روز بازنشستگی‌اش بود که در زمینی که آن را در جنوب شهر انتخاب کرده بود بیمارستانی بسازد و باز بر آن مدیریت کند اما این بار مدیریت بر تولید کالایی عمومی نه خصوصی. از اغلب کسانی که با او در این گروه کار کرده‌اند می‌توان داستانی شنید که تمایل شدید او را به عدالت توزیعی گواهی می‌دهد .
  رحیم به معنی واقعی کارآفرینی بود که در بی‌ثباتی سیاسی و اجتماعی دههء 50 دست از سرمایه گذاری برنداشت و از هیچ چیز شکایت نمیکرد. مگر یکبار و آن هنگامی که در اوج توسعهء کارهایش متوقف شد و بار دیگر هنگامی که می خواست تولید کفش را در افغانستان راه‌اندازی کند که اجل امانش نداد. او درست مانند مینیاتوریستی بود که چنان به ظرافت‌ها و پیچیدگی‌های تولید کفش آشنا بود که می‌توانست چشم بسته این صنعت را در هر کجا راه اندازد .
  درست مانند آنچه که در ایران نیم قرن پیش از این کرده بود. به‌این لحاظ بعد از ترک ایران در آمریکا و مصر نیز اقدام به تاسیس کارخانه کرد . رحیم ایروانی در 12 اسفند ماه 1384 (سه‌مارس سال 2006) بعد از طی یک روز کامل کاری از اتاق کارش در ضلع غربی ساختمان محل سکونتش در یکی از خیابان‌های شهر لندن به خانه برگشت و درگذشت .
  منبع : Creativity.ir
 • 12 - ایتالیا هم از پس صنعت کفش چین برنمی آید
  نماینده صنعت خرده فروشان کفش ایتالیا اظهار داشت، فروشندگان و خرده فروشان اروپائی به رغم اعمال حق گمرک و تصویب قوانین جدید در مورد آنتی ـ دامپینگ (ضد بازارشکنی) توسط اتحادیه اروپا مایلند که محصولات چینی در نمایشگاه صادرات شرکت داده شوند.
  حضور ماسیمو دوندا، ریاست شرکت فدرکالتزا توره که ۱۲۰ سال سابقه خرده فروشان در صنعت کفش ایتالیا را به یدک می کشد، در نود و نهمین نمایشگاه کالاهای صادراتی چین باعث قوت قلب تولیدکنندگان چینی کفش می باشد.
  سخنرانی او با عنوان ”آیا صنعت کفش چین پیشرفتی خواهد داشت؟ باعث شادی حضار خصوصاً چینی ها شد. دوندا در سخنرانی خود اینگونه بیان کرد: ”صنعت کفش چین مراحل ترقی و پیشرفت خود را طی می کند.“
  وی در گفت وگوی اختصاصی اش با خبرنگاران زین هوآ در محل برگزاری نمایشگاه واقع در دانگوآن گفت: ”قیمت پائین و مناسب یکی از فاکتورهای مثبت محصولات چینی است“. علاوه بر این، چین می تواند صنعت کفش خود را از نظر طراحی، نیروی کار و ابداعات روز به روز ترقی دهد.
 • 13 - کاربرد پلیمرها در کفش
  چرم مصنوعی مورد استفاده در روکش کفش به طور عمده حاوی یک لایه روکش و یک یا چند لایه اسفنج می باشد که بر روی پارچه پوشش داده شده است. محصول به دست آمده از این روش همان احساس و زیردست چرم طبیعی را در انسان تداعی می کند. لایه های مختلف چرم مصنوعی بیشتر از پلاستیک های PU و PVC تولید می شوند که هرکدام ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. چنانچه لایه اسفنجی PVC باشد در فرمول از مواد اسفنجی کننده ”آزودی کربن آمید“ استفاده می شود، این ماده در اثر حرارت تجزیه شده و در اثنای فرآیند گاز آزاد می کند و باعث ایجاد ساختار سلولی در چرم می گردد.
  چرم های مصنوعی موجود در بازار به یکی از سه صورت PVC ، PU ، PVC/PU می باشند که به طور عمده با استفاده از یکی از روش های فرآیندی زیر تولید می شوند:
  فرآیند پوشش دهی مستقیم مواد بر روی پارچه Coating Direct
  فرآیند پوشش دهی غیرمستقیم مواد بر روی پارچه با استفاده از کاغذ رها شونده Spread Coating
  فرآیند خیس Wet Pu
  فرایند خیس PU کامل ترین روش تولید چرم مصنوعی مورد مصرف در رویه کفش با خواص تکنیکی بالا می باشد.
 • 14 - تأثیر روانشناسی تبلیغات در صنعت کیف و کفش
  از دوران ماقبل تاریخ نوعی ارتباط دربارهٔ آگاهی از وجود و در دسترس بودن اجناس و کالاها وجود داشته است. برخی از تصاویری که بر روی دیواره غارهای اولیه نقش بسته است مربوط به سازندگان اشیاء ابتدائی هستند که قصد آگاه کردن بقیه افراد از این اشیاء را داشته اند. بنابراین می توان گفت تبلیغات مقوله ای نیست که چندان جدید باشد و مربوط به سال های اخیر گردد.
  بلکه ریشه در زندگی اجتماعی انسان ها داشته است. با این همه آنچه که ما تحت عنوان تبلیغات نو و جدید می شناسیم ریشه در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم دارد. تبلیغات به شکل امروزی مانند بسیاری از رسوم دیگر وارد تجارت و کسب و کار شد و رفته رفته توسعه یافت. چرا که لزوم آن احساس می شد. بعد از انقلاب صنعتی به دلیل بالارفتن حجم تولیدات دیگر ”فروش“ مقولهٔ راحتی نبود. زیرا اولاً به دلیل تولید انبوه تمایز در بین محصولات تولیدی از میان رفت و بیشتر محصولات استاندارد و یک شکل شدند. ثانیاً به علت زیاد شدن فاصله بین تولیدکننده و مصرف کننده اطلاعات محصولات و خدمات مانند گذشته به سهولت در اختیار مصرف کنندگان قرار نمی گرفت.
 • 15 - تب زرد در بازار پوشاک و کیف و کفش
  شاید برای نسل جدیدی که در تهران زندگی می کند واین روزها پشت ویترین های رنگارنگ مغازه های بالا و پایین شهر تهران در جستجوی کفش و کیف و لباس شب عید است، آغاز گزارشی در مورد صنعت پوشاک و هجوم پوشاک کشورهای شرقی و جنوب شرقی با یادآوری تاریخ ساخت و رونق بازار بزرگ تهران، چندان قرابتی نداشته باشد، بازاری که روزگاری در منطقه و کشور، قطب تجارت محسوب می شد و کاروان های شتر با محموله های محلی از یک طرف آن وارد شده، بار خود فرو می انداختند و از سوی دیگر خارج می شدند.
  اما به نظر می رسد نگاه به وضعیتی که بر اثر یورش کالاهای صنعتی نژاد زرد بر سر صنعت پوشاک در سال های گذشته آمده است، ریشه در گذشته و زمینه ای دارد که منطقا لازم است آغاز آن از بازاری باشد کهن که روزگاری در چارچوب کارویژه های متناسب خود در اقتصاد ساده ایران، به عنوان تسهیل کننده سازوکار اقتصاد انجام وظیفه می کرد و شاید امروز در انجام وظیفه نوین خود در هر قدم به زمین می خورد.
  ● بازار، نمایی از اقتصاد
  زمانیکه ایده بنای بازاری مرکزی در پایتخت ایران در ذهن آقا محمد خان قاجار افتاد و در دوره خلف او فتحعلیشاه، در مرکز تهران قدیم، میان دو محله ی <سنگلج> در غرب و <عود لاجان> در شرق، شکل گرفت، کسی فکر نمی کرد تغییر نگرش جهان سرمایه داری از فروش محصولات در بازار داخلی به یکباره به سیاست تسخیر بازارهای ماوراء بحار تغییر کند و سرنوشت اقتصادی بازاریان تهران را که روزگاری به بافندگان فرش آذری، ترمه های کرمان، قالیچه ترکمن، کفش تبریز، پنبه گرگان و گیوه... گره خورده بود، به یکباره به کارخانه ها و بازارهای مشابه آن در دیگر کشورهای دور و نزدیک گره بزند.
  بازار تهران قطب مراودات به معنای کامل آن (یعنی خرید و فروش و نقل و انتقال کالا و پول در سراسر کشور و واردات و صادرات به خارج) بود و همانگونه که معماری آن، تمدن ایران و سرزندگی تجاری مردمان آن را در ذهن تداعی می کرد، عمده کالاهای آن نیز بویی از فرهنگ متنوع و متفاوت اقصی نقاط ایران داشت.
  باری امروز از آن رونق حقیقی و رنگارنگ جز تاریخ حجره ها و گرانی آن، تنها رنگ های بی روح و اثر واردات الوان با ماهیتی <زرد> باقی مانده است.
  از ابهت بازار بزرگ تهران، امروز تنها نامی باقی است و با وجود فروکش کردن رونق تجارت و تهاتر در آن، نرخ های حجره همچنان بالاست و گویی فروشندگان و خریداران املاک در این بازار، در غیبت رونق تجارت و صنعت، تاریخ و اعتبار آن را مبادله می کنند.
  چندی پیش خبرگزاری فارس گزارش داد قیمت مغازه و حجره در بازار تهران بر اساس متراژ تعیین نمی شود بلکه قیمت ها در این منطقه کیلویی است و گاه تا متری ۱۰۰ میلیون تومان هم مبادله شده است.
  ● اما راز نرخ های بالا حجره در بازار راکد و خموده چیست؟
  ▪ تب <زرد>
  دیر زمانی است که واردات پوشاک و کفش از آسیای جنوب شرقی و بخصوص چین و کره امان تولید کننده ایرانی را بریده و نفسش را به شماره انداخته است.
  اجناس چینی که روزگاری در ورودی بازار تهران بساط می شد و با قیمت پایین، تن پوشی ارزان و یک بار مصرف و گاه چند بار مصرف به حساب می آمد، امروز راه خود را به بازار تهران و سبد مصرف پوشاک ایران باز کرده است و تقریبا می شود گفت عرصه را برای ورود و فروش کالای ایرانی کاملا مسدود کرده است.
  اگر تا چند سال پیش شکل و هیات و رنگ البسه چینی همسان بود و همین ویژگی سادگی، ارزانی آن را به دنبال داشت، امروز تقریبا در تمام مغازه های بازار و شهر تهران، لباس های رنگارنگ و متنوعی اعم از لباس های رسمی، غیر رسمی، کفش وکیف و لباس زیر، مارک چین و ویتنام و تایلند دارد و وصف تمام این کالاها <خارجی> است!
  این در حالی است که تا همین ۲ دهه پیش، بسیاری از کشورهای اروپایی مشتری پر و پا قرص تولیدات برخی کارخانه های کفش ایران بودند و این کارخانه ها کفش های خود را به دلیل کیفیت بالای آن در ایتالیا به فروش می رساندند.
  فراموش نمی کنیم تا همین چند سال پیش تریکوی ایران حرف اول را در منطقه می زد و ذائقه و میل خریداران لباس در بسیاری از کشورهای اروپایی در کارخانجات ایران طراحی می شد و در بسیاری از سالن های نمایش و میهمانی های شب اروپای غربی، هنر ایرانی زینت بخش محافل بود.
  کفش تبریز و چرم ایران شانه به شانه انواع غربی آن در بازارهای اروپا جلوه گری می کرد و این همه به همت هنرمندان و صنعتگران ایرانی و مواد اولیه مرغوب ایرانی میسر شده بود.
  یکی از فروشندگان البسه چینی می گوید: < اگر کالای داخلی مرغوب باشد جایگاه خود را پیدا می کند و نیازی به تبلیغ ندارد اما کالای درجه دو و سه داخلی اغلب به خاطر قیمت گران و کیفیت نامناسب توان رقابت با کالای چینی را ندارد از این رو کالای چینی گوی سبقت را از آن ربوده و توانسته جایگزین کالای درجه دو و سه داخلی شود زیرا اندکی بهتر و قیمت آن پایینتر و با بسته بندی قشنگتری ارائه می شود.>
  ▪ محو <زردی>
  تحقیقات در زمینه فروش نشان داده است که <پیش زمینه های ذهنی> نقشی انکار ناپذیر در جهت گیری خرید کالا توسط مشتری دارد و در مناطق مختلف کشور این پیش زمینه های ذهنی سرنوشتی متفاوت را برای کالای ایرانی و یاخارجی و یا مارک های مختلف را رقم می زند.
  چنین پیش زمینه های ذهنی یا به صورت واقعی (تحت تاثیر قیمت ارزان و کیفیت بالا) و یا غیرواقعی (براثر تبلیغات، بسته بندی و یا تاثیر متن بر ادراک و نقش ویترین) بر ذهن مخاطب اثر گذاشته و ناگزیر بازار تولید را دستخوش جابجایی های مهم می کند.
  بسیاری از کارشناسان معتقدند قیمت های پایین بدو ورود برخی از محصولات خارجی باعث یک پیش زمینه ذهنی واقعی و بسته بندی و تبلیغات و جایگاه کالا در ویترین به عنوان پیش زمینه غیرواقعی باعث شده است تا نقش کالاهای چینی و کالاهای کشورهای آسیای جنوب شرقی در بازار پوشاک و کفش و کیف کشور یک جایگاه مسلط شود.
  البته جهانگیر شدن کالای چینی در بسیاری از کشورها به اعتقاد این دست از کارشناسان، نمی تواند اثبات کننده کیفیت برتر این کالاها باشد چرا که اجناس سرازیر شده چینی و شرقی به ایران از نوع درجه ۳ و ۲ است و اما در رقابت با کالای ایرانی، از اعتبار جهانی کالای درجه یک این کشورها سود می جوید.
  اما این تجربیات وجه واقعی تفاوت قیمتها را در سطح بازار ایران نشان می دهد، وجه دیگر نحوه آرایش و چیدمان اجناس در ویترین ها است که با توجه به تنوع جنس و رنگ کالای خارجی، ظاهرا این اجناس بخت بیشتری برای نمایش می یابند و به ذائقه مردم مناطق مختلف کشور می نشیند.
  در بخش بعدی نتایج یک تحقیق میدانی دیگر بررسی می شود تا نشان داده شود بخشی از اقبال مشتری به اجناس خارجی و یا داخلی تابع تفکرات و سلایق کلی مردم مناطق مختلف و تحت تاثیر فرهنگ های متفاوت صورت می گیرد.
  ● نگاهی به یک تحقیق
  بررسی تفاوت های فرهنگی و ایده آل ها نزد اکثریت مردم مناطق مختلف کشور و تهران و ورود شاخص ها و فاکتورهای متنوع در اقتصاد فروش نشان می دهد چگونه اقبال به مصرف و فروش کالایی مشابه در مناطق مختلف می تواند، متفاوت باشد و چگونه تولید کنندگان خارجی می توانند از نتایج این تحقیقات پلی به سوی تسخیر بازارهای داخلی ایجاد کنند.
  ارائه نتایج یک تحقیق دانشگاهی در زمینه اقتصاد فروش که توسط خانم حمیرا فروغی تهیه شده است، می تواند به درک بهتر چرایی اقبال به اجناس خارجی در مناطق مختلف تهران کمک کند.
  اصولا در شرق تهران به ویترین های انبوه از کالاها در رنگ ها و مدل های مختلف بر می خورید اما در شمال تهران اکثرا ۲ یا ۳ نمونه مدل را پشت ویترین می گذارند و آن را شلوغ نمی کنند. در شرق نمایش کالاها متنوع است. مدل ها در رنگ های مختلف در پشت ویترین و قفسه ها است. اما در شمال تهران مانند ونک، شهرک غرب و امیرآباد علاوه بر افزایش محلیت کالاها و اشیاء، یک مدل در سایزهای مختلف در نمایش عموم است یا به عبارتی فضای نمایش محدودتر است. بیشتر خریداران به سوی مصرف کالاهای خارجی می روند و این قضیه برایشان بدیهی شده است که کالاهای خارجی بهتر و ماندگارتر از کالاهای ایرانی هستند. البته این قضیه در شرق تهران کاملا فراگیر نشده است.
  اتاق پرو در مراکز تجاری هفت حوض در جایی که لازم بود، وجود داشت یعنی امکان آزمایش برای مشتری قبل از خرید مهیا بود اما اکثر فروشندگان در شمال تهران مثل مجتمع تیراژه، امیرآباد بر این عقیده اند که با پرو کردن، کالا از حالت اولیه اش خارج می شود.
  نورپردازی نکته قابل توجه دیگر است. فروشندگان با پراکنش نور در ویترین و واحدهایشان به نوعی سعی در تزیین و نمایش فضایشان داشتند.
  بعد از خرید عموما فروشندگان کالای شما را درون کیف یا نایلونی قرار می دهند که نام آن شرکت بر روی آن حک شده است که هر چقدر ظاهر بهتری داشته باشد یا محکم باشد در انتقالات بعدی کالاها و اشیاء از آن بهره برداری می شود که به نوعی موجب تبلیغ غیر مستقیم آن شرکت می شوید و این مبادله اطلاعات بوسیله پیام کالاها صورت می گیرد.
  زمانی اکثر آگهی ها و بروشورها را درون دربهای منازل می انداختند. امروزه در همان مراکز خرید توزیع می کنند و شاید به این نتیجه رسیده اند که در زمان و مکانی که محتمل ترین موقعیت برای خرید است، این فرآیند را ایجاد بکنند.
  از طرفی تغییرات اجتماعی و فرهنگی فروشندگان نسبت به گذشته قابل مشاهده است. میانگین سنی آنها کاهش یافته است. آنها به این نتیجه رسیده اند که ظاهر آنها، رفتارشان، انضباط شان و حتی چیدمان وسایل داخلی در روحیه و سلیقه مشتری تاثیر می گذارد.از طرفی نسبت به گذشته حضور آدمک ها در ویترین ها و مغازه ها افزایش یافته است.
  با وجود اینکه محقق در پایان تاکید کرده است که این تحقیق بر مبنای مشاهدات آماری از این مناطق و با آمارگیری مشاهدات انجام شد و شاید به زمان ها و مکان های دیگر قابلیت تعمیم را نداشته باشد، اما می توان دریافت فاکتورهای تاثیرگذار زیادی علاوه بر وطنی بودن و یا کیفیت بالا در گسترش بازار محصولات می تواند تاثیر داشته باشد و فراوانی این فاکتورهای متفاوت همان چیزی است که بازاریان چینی در گشایش بازارهای خارجی به آن توجه وتاکید دارند.
  ● رشد قیمت ها
  اما چه شده است که انواع پیراهن و شلوار و کاپشن چینی که روزگاری نهایتا با مبلغی کمتر از قیمت متعارف در بازار تهران دمار از روزگار تولید کننده ایرانی در آورده بود، امروز نام کالای خارجی را با خود یدک می کشد و در نتیجه قیمت آن بالاست؟
  راز آن ارزانی اولیه و بازار گشایی ابتدایی و این گرانی و انحصار و تسلط اجناس زرد در بازار ایران را باید در چهره در هم شکسته تولید کننده ایرانی جست که در بهترین شرایط توانسته است در همان چارچوب شغل تخصصی خود یعنی پوشاک از رده تولید کننده به رده ویزیتور اجناس خارجی تغییر وضعیت دهد. بسیاری از کارشناسان معتقدند جمعیت بالا و کارگر ارزان و مواد اولیه بی کیفیت، دست چین را برای اعمال <دامپینگ> در کشورهای با اقتصاد ضعیف باز گذاشته است و اقتصاد قماش و پوشاک و کفش ایران نیز از ابتدا هدف دامپینگ مخرب چین قرار گرفت.
  دامپینگ مخرب یا غارتگر> عبارت است از فروش موقتی کالا در خارج به قیمت کمتر از قیمت داخل یا حتی قیمت تولید شده و فروش آن به قیمت کمتر از هزینه های تولید، برای بیرون راندن رقبای دیگر و یا از بین بردن صنعت داخلی یک کشور و سپس بعد از بی رقیب شدن در بازار کالای مذکور، قیمتها جهت کسب سود حاصل از قدرت انحصاری بالا میرود. به عنوان مثال می شود، اقدام شرکت های چینی در بازار پوشاک و سایر کالاها را ذکر کرد.
  با وجود کم توجهی دولت به این بازی مخرب در اقتصاد ایران، چندی پیش گو لی مینگ مدیرعامل ۳۲ ساله شرکت مخابراتی ZTE چین اعمال دامپینگ را در ایران تایید کرد و گفت: <دامپینگ در ایران اتفاق افتاده و این موضوعی است که در بسیاری از بازارهای رقابتی وجود دارد. این یک نوع از تجارت های متداول در تمامی صنایع دنیا است که مخابرات هم شاخه ای از این بازار است. البته این موضوع از دیدگاه دولت و شرکت های مصرف کننده ایرانی مطلوب است چرا که بهترین اجناس را با استانداردهای جهانی و با کمترین قیمت تهیه می کنند!
  اما روزگار نرخ های ارزان برای کالاهای چینی هم گذشته و اکنون بیشترکالاهای بی کیفیت در بازار کفش و پوشاک، سرسام آور است و جالب این که دیگر نام این کالاها نیز همچون سایر کالاهای غیر وطنی شده است <خارجی> و جنس خارجی یعنی گران.
  ● کابوس بازار
  درحالیکه تا چند دهه قبل، ایران لباس پلیس انگلیس را تولید می کرد و ما صادرکننده پارچه به <بوس> آلمان بودیم، امروز متاسفانه وارد کننده قهار تولیدات چینی هستیم.
  زمانی بود که کفش ایرانی به اروپا صادر می شد و در مغازه های کفش فروشی آنجا، حتی در ایتالیا و فرانسه هم می شد نمونه کفش های دست دوز ایرانی را مشاهده کرد.
  پس از آن وقبل از هجوم کفش های ارزان قیمت چینی هم، کفش های صنعتی ایران هم در بازارهایی مثل افغانستان، پاکستان و کشورهای آسیای میانه خودنمایی می کرد، اما انگار این راهکار هم اکنون دیگر مانند گذشته نمی تواند رونق بخش صنعت کفش باشد.
  شجری، رئیس اتحادیه کفش دست دوز با بیان اینکه در خصوص صادرات کیف و کفش ایرانی قصور شده است، تصریح می کند: در سال جاری نه تنها صادرات کیف و کفش رشد نداشت که با کاهش نیز مواجه بود. وی با بیان این مطلب که در گذشته انگلستان، استرالیا و فرانسه بازارهای صادراتی کفش ایران بوده اند، می گوید: در حال حاضر بسیاری از بازارهای صادراتی را از دست داده ایم، این در حالی است که هنوز قیمت کفش دست دوز ایرانی بسیار کمتر از تولیدات این کشورهاست.
  بنابر آمار رسمی نیز سهم صادرات کفش ایران در بازار جهانی از ۳/۵ درصد در ۱۰ سال گذشته به ۹/۱ درصد رسیده است که با روند فعلی قطعا باز هم کاهش خواهد یافت.
  صادرات کفش ایران به ۵ کشور عراق، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ازبکستان و گرجستان بوده که بیشترین سهم مربوط به عراق با ۳۰ درصد و بیشترین افزایش صدور مربوط به افغانستان با ۵۷ درصد بوده است.
  آمار حکایت از کاهش ۲۳ درصدی صادرات کفش در سال گذشته دارد که احتمالا در سال جاری نیز این رقم تداوم خواهد داشت.
  کشورهای شرق آسیا به خصوص چین با برخورداری از نیروی انسانی ارزان، با تولید محصولات بی کیفیت و ارزان، بازارهای بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران را تسخیر کرده اند .
  نفوذ گسترده پوشاک و کفش چینی در بازار ایران، تولید کنندگان داخلی را با بحران مواجه ساخته و در سال های اخیر بسیاری از آنان تا مرز ورشکستگی و نابودی پیش رفتند .
  در بخش پیشین گزارش <بررسی اثرات واردات بی رویه پوشاک و کفش بر تولیدات داخلی >، ابعاد و اثرات این موضوع بررسی شد و اینک چشم انداز آینده صنعت پوشاک و کفش ارزیابی می شود .
  ● دامپینگ چینی
  این نوشتار قصد بررسی چگونگی و علل اضمحلال برخی واحدهای صنعتی کشور را ندارد ولی نگاهی به برخی از اظهار نظرها در این زمینه نشان می دهد <رقیب زرد> چگونه قصد دارد تا با روش دامپینگ بازار نیمه جان کفش ایران را نیز منکوب کند.
  رئیس اتحادیه کفش دست دوز با بیان اینکه کفش های وارداتی چینی مهمترین معضل این صنعت در کشور است، می گوید: در حالی که صنعت کفش از اشتغال زا ترین حرفه هاست، واردات کفش های چینی این صنعت را فلج کرده است.
  وی قیمت پایین تولیدات چینی را عامل اصلی اقبال مردم به این کفش ها عنوان می کند و می گوید: در حال حاضر سالانه ۲۰۰ میلیون جفت کفش در ایران تولید می شود که حدود ۱۵۰ میلیون جفت آن مصرف می شود، این در حالی است که به دلیل قیمت بالا، مردم تمایلی به کفش دست دوز ایرانی ندارند.
  در همین حال اتحادیه های تولید کنندگان کفش ایران نسبت به فروش مواد اولیه تولید کفش به چین و از سوی دیگر وارد کردن محصول نهایی از این کشور بشدت اعتراض دارند.
  آنها مدعی اند که این کار موجب بیکار شدن ۷۰۰ هزار کارگر شاغل در واحدهای تولید کفش می شود.
  یکی از تولید کنندگان نیز معتقد است، در حال حاضر ۸۰ درصد از نیاز داخلی کشور به کفش از طریق واردات تامین می شود.
  او با بیان اینکه چین توانسته ۹۰ درصد بازار کفش وارداتی را به تسخیر خود در آورد، می گوید: بالا بودن هزینه تولید در کشور باعث شده کفش های تولید داخل در مقایسه با انواع چینی آن از قیمت بالاتری برخوردار باشد که این امر در کنار کاهش شدید قدرت خرید مردم موجب استقبال گسترده از کفش های بی کیفیت چینی شده است.
  ● اما چرا کفش های ایرانی این قدر گران تر از مشابه خارجی است؟
  سیدحسن موسوی، دبیر جامعه مدیران صنعت کفش ایران در این خصوص می گوید: تقریبا تمام مواد اولیه مورد نیاز کفش از جمله چرم، چسب، منگنز، پودر PVC و روغن Dop افزایش قیمت داشتند.
  میراثدار، رئیس اتحادیه صنف کفاشان نیز یادآور می شود: پوست و سالامبور موجود در کشور به بهایی نازل به خارج از کشور صادر و در کشورهایی مانند ایتالیا تبدیل به چرم می شود و سپس چرم آن با قیمت های گزاف یا کفش و کیف تولیدی آن وارد کشور می شود و عملا قیمت مواد اولیه را بالا می برد.
  ● مشکلات صنعت کفش
  پس از ضربات سنگینی که به صنعت پوشاک در کشور وارد شد، نگاهی به آمار نشان می دهد که چگونه نفس های صنعت تولید کفش نیز در کشورپس از منسوجات و پوشاک به شمارش افتاده است .
  سهم صادرات انواع کفش به کل صادرات غیرنفتی در بهار امسال در مقایسه با بهار سال گذشته با احتساب محصولات پتروشیمی و میعانات گازی از ۴۲/۰ به ۳۲/۰ درصد کاهش یافت. این به آن معناست که از هر ۱۰ هزار دلار صادرات غیرنفتی در بهار امسال حدود ۳۲ دلار آن مربوط به صادرات انواع کفش بوده است. در حالی که رشد صادرات انواع پا پوش در سال۱۳۸۵ در مقایسه با سال ۱۳۸۴ از لحاظ وزنی با آهنگ تندتر و از لحاظ ارزشی با آهنگی کندتر به روند رو به رشد خود ادامه می داد ولی در سال گذشته در مقایسه با سال ۱۳۸۵ متاسفانه با چرخش منفی روبه رو شد به طوری که آهنگ روند رشد صادرات با کاهش نزولی از لحاظ ارزشی و وزنی مواجه شد.
  در حال حاضر واردات کفش از کشور چین به کابوس تولیدکنندگان ایرانی تبدیل شده و این امر طی سال های اخیر روند شتابنده ای را به خود گرفته است. این در حالی است که تولیدکنندگان چینی قادرند سالانه ۱۰ میلیارد جفت کفش معادل ۷۰ درصد مجموع تولید جهانی، تولید کنند.
  در سال ۲۰۰۶ در مجموع حدود ۸/۱۴ میلیارد جفت کفش در جهان تولید شد که حدود ۵/۱۳ میلیارد جفت آن در قاره آسیا تولید شد و به طور طبیعی بخش عمده ای از این تولید نیز به چین اختصاص داشت. قدرت نمایی چین در زمینه صنعت کفش موجب شده قاره آسیا به مرکز تولید این کالا در جهان تبدیل شود و هر روز سهم آن در بازارهای جهانی افزایش می یابد.
  اما این گرایش قدرتمند در زمینه تسهیل یک طرفه روابط بازرگانی هنگامیکه بخش های تولیدی داخل همچنان در چنبره مشکلات تصمیم گیری باقی مانده است، چه توجیهی دارد ؟ این موضوعی است که وزارتخانه های بازرگانی و صنایع باید پاسخگوی آن باشند و این بخش نوشتار را فقط با اظهارات دو تن از دست اندرکاران به پایان می بریم.
  فاطمه آلیا نماینده مجلس تایید می کند که < ما آمدیم واردات پوشاک چینی را آزاد کردیم، صنایع پوشاک داخلی ورشکست شد. درحالی که خود چین برای حمایت از صنایع داخلی خود، در مقطعی جلوی واردات را گرفت و به تقویت صنایع داخلی پرداخت. حالا ما لباس های چینی را ارزان در اختیار مصرف کننده می گذاریم، به نظر شما صنایع داخلی چه باید بکنند؟
  محمد مروج حسینی رئیس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران نیز خاطرنشان می کند: در حال حاضر محصولات نساجی قاچاق، ۹۰ درصد از حجم پارچه های موجود در بازار را به خود اختصاص داده اند که خود عاملی برای عدم رقابت پذیری صنایع نساجی محسوب می شوند .
  کاظم مسعود نیا ، مدیر عامل کفش بلا درباره موانع و مشکلات موجود در صنعت کفش کشور گفت: رقابت های غیر منطقی، نبود تشکلهای صنعتی و ترس از سرمایه گذاری های کلان، دلایل مهم عدم رشد این صنعت و همگام شدن آن با صنعت کفش دنیا هستند.
  وی، بحران ورود کفش های چینی و کره ای نامرغوب با قیمت ارزان به بازارهای داخلی را یادآور شد و افزود: این موضوع صنعت کفش کشور را با بحران جدی روبرو کرده است و با تداوم واردات و رونق بیشتر این محصولات نامرغوب بیم آن می رود، صنعت کفش کشور به صورت نیمه فلج درآید.
  مسعودنیا با اشاره به سیاستگذاری های دولت مبنی بر رشد صنایع کوچک گفت: افزایش واحدهای کوچک تولید کفش و نداشتن تخصص کافی در بعضی از این واحدها، سبب شده تا بازار کفش از محصولات بی کیفیت اشباع و بازار صادرات این محصول با رکود مواجه شود.
  با چنین وضعیتی که واردات قانونی و قاچاق، نفس صنایع پوشاک و کفش را به شمارش انداخته است، وزارت بازرگانی با صدور یک دستورالعمل خواستار کاهش قیمت تولیدات واحدهای تولیدی شد، موضوعی که در این شرایط نابرابر مبارزه با کالاهای انبوه وارداتی، شرایط را برای بقای واحدهای تولیدی سخت تر می کند.
  رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع نساجی و پوشاک ایران می گوید: برخی از موسسات بزرگ تولید پوشاک در کشور که سال ها است در هر شرایطی فروش خود را داشته اند شرایط امسال را به قدری خطرناک می دانند که ممکن است این تولیدکنندگان برای نقدینگی پایان سال خود با مشکل مواجه شوند.
  ی مدعی شد وزارت بازرگانی جنگ نابرابری را با تولیدکنندگان داخلی آغاز کرده که حاصل این جنگ خوابیدن تولید داخلی و کمک به رونق تولید در خارج از کشور است چون هر کارخانه یی که در ایران تعطیل شود یک کارخانه در خارج از کشور باز خواهد شد.
  اما معلوم نیست در دوره ای که اقتصاد جهان با رکود مواجه است و تحت تاثیر این بحران بسیاری از کشورها با انگیزه حمایت از تولیدات و صنایع داخلی سعی دارند میزان تعرفه های واردات خود را افزایش دهند و سازمان تجارت جهانی به کشورها ی عضو هشدار می دهد از بیم بحران سعی نکنند بازارهای خود را بر روی واردات کشورهای صادر کننده ببندند، چرا ایران که هنوز به عضویت این سازمان در نیامده است گوی واردات را از سایر از رقبا ربوده است .
  ● تجربه های موفق
  یک واحد صنعتی پوشاک درسال ۱۳۵۰ در ایران بنیان نهاده شد و با کسب تجارب نوین در صنعت طراحی و دوخت با بهره گیری از پیشرفته ترین تجهیزات و ماشین آلات، فعالیت های گسترده ای در طراحی، تولید، توزیع و عرضه پوشاک در پیش گرفت و اکنون با گذشت نزدیک به چهار دهه به عنوان یکی از بهترین پوشاک مردانه در سطح کشور و جهان مطرح است .
  جوایز متعدد بین المللی کسب شده توسط این شرکت تولید
 • 16 - "کفش ملی" و بنیان گذارش
  حتی آن زمان گفتم اگر اصرار دارید بروید به آقای خیامی، آقای اخوان کاشانی و آقای خسروشاهی بگویید که به کشور بازگردند و هدایت کارخانه ها را بر عهده گیرند. آنها حداقل تجربه چنین اموری را داشتند.
  دهه ۶۰ هنوز به میانه نرسیده بود که افرادی در برابر طیف راستگرای سنتی بازار، چنین نمودند باز هم پای سرمایه گذاران دهه ۵۰ را به اقتصاد ایران بازکند. تدبیرهای او یک دهه ناکام باقی ماند تا روزهای دهه ۷۰ و ۸۰ صرف مجادلاتی تکراری در اقتصاد ایران شود؛ مجادلاتی که با سیاستگذاری های دولت نهم بیش از آنکه خواسته اقتصاد ایران شود، رویایی فراموش شده لقب گرفت.
  ● نامه ناکام
  روزی زمستانی نامه ای به دفتر معاون اول رئیس جمهور می رسد. مدیر دفتر علی سعیدلو نامی را بر پاکت می بیند که چندان برایش آشنا نیست. نامه در کارتابل معاون رئیس جمهور قرار می گیرد. فرستنده نامه برای همه ناآشنا بود. نامه به دفتر آقای معاون می رود ولی جوابی حاصل نمی شود. هفت ماه بعد خبری در محافل اقتصادی ایران دهان به دهان می چرخد. آنهایی که قدیمی تر بودند بیش از تازه کارها متاثر شدند. خبر فوت یکی از دوستان دهه ۴۰ و ۵۰ سرمایه داران ایرانی به سرعت به تهران مخابره شده بود: <رحیم متقی ایروانی> فوت کرده بود. خبر در رسانه های ایران هم درج می شود. این بار نامه ای در کار نبود ولی روزنامه ها بازهم به دفتر معاون رئیس جمهور می رسد نامی که تا هفت ماه پیش برای همه ناآشنا بود، در میانه خبرهای کوتاه برخی روزنامه ها درج شده بود: <بنیانگذار کفش ملی درگذشت.>
  ● چند دهه قبل
  تهران در سال ۱۳۴۵ شاهد اتفاقی عجیب بود. مردی دفتری مشاوره ای راه اندازی کرده بود که خود سرآغاز جدال های فراوان شد.
  گروهی با نام مشاوران اقتصادی هنوز فعالیت های خود را به روشنی آشکار نساخته بود ولی آگهی در یکی از روزنامه های صبح تهران درج شد که برای ساکنان تهران دهه ۴۰ بسیار ناشناخته بود: <استخدام کودکان دوساله> بسیاری بدگمانی پیش گرفتند.
  چنین اتفاقی به توطئه بیشتر شبیه بود تا فعالیت های اقتصادی. گروه مشاوران اقتصادی هنوز شرح فعالیت های خود را آشکار نساخته بود. همچنان ایده در حد همان آگهی مطبوعاتی باقی مانده بود.
  وزیر امور اقتصادی و دارایی وقت به سرعت به رئیس دفتر خود دستور می دهد تا جریان را پیگیری کند. رئیس دفتر پس از تماس های مکرر توضیحات را چنین به وزیر اقتصاد ارائه می دهد: <این شرکت قصد دارد برای فروشگاه ها و کارخانه های کفش ملی مدیر تربیت کند.>
  وزیر امور اقتصادی و دارایی جریان را از سوی اتاق بازرگانی تهران پیگیری می کند. دبیر اتاق بازرگانی تهران به سرعت نامه ای تنظیم می کند که دو رونوشت بر پایان آن حک شده بود؛ دفتر وزیر امور اقتصادی و دارایی و وزارت دربار. هر دو گروه همزمان پیگیر اتفاق بودند. بنیانگذار کفش ملی قصد داشت براساس شیوه تربیت مدیران اقتصادی غرب، نیروهای خود را از کودکی تربیت کند. این ایده ایروانی را وادار ساخته بود تا برای جذب کودکان خردسال و آموزش آنان آگهی مطبوعاتی تهیه کند.
  اوضاع که قدری آرام تر شد، وزارت امور اقتصادی و دارایی از ایروانی دعوت می کند تا قدری در مورد ایده خود توضیح ارائه کند. طرح او شکست نخورده بود ولی چندان هم موفق نبود.
  اتاق بازرگانی تهران مامور می شود تا جریان را پیگیری کند.
  سرانجام کار هم چندان مشخص نیست ولی برخی روایت می کنند، دفتر ایروانی موفق شده بود تعدادی از کودکان خردسال را از طریق خانواده های آنان جذب کند. ایروانی همزمان با برخوردارها فعالیت های خود را آغاز کرده بود ولی اوج گیری رقابت های اقتصادی او را وادار ساخت تا ایده های تازه برای تربیت مدیران اقتصادی پیش گیرد. او براین باور بود که استفاده از این کودکان در مجموعه های اقتصادی بازدهی کارخانه هایش را افزایش خواهد داد.
  ● دهه اول
  کودکی در خانواده ای شیرازی متولد می شود. پدر، مردی تاجر و متدین بود. نام فرزند به پیشنهاد او رحیم انتخاب می شود. خانواده شیرازی در کوران فعالیت های اقتصادی در ایران تصمیم می گیرند فرزند خود را برای فراگیری علم رهسپار دانشگاه سازند. خانواده او چندان دور از مردم نبودند.
  پدربزرگ رحیم سال ها قبل به عنوان تاجری متدین و مردمدار، اولین پمپ دستی را به شیراز آورده بود تا کشاورزان برای آبیاری زمین های خود با گرفتاری های کمتری همراه باشند. رحیم در سه سالگی به تجارتخانه پدر می رود تا اصول زندگی را بیاموزد ولی پدر تاجر برای فرزند خود برنامه های دیگری داشت.
  او رحیم را به اصفهان می فرستد تا زبان انگلیسی را فراگیرد. کالج ستیوارت اصفهان که تحت اداره هیات مرسلین کلیسایی انگلستان قرار داشت، میزبان کودک شیرازی می شود.
  رحیم به سرعت راه پیشرفت را در پیش می گیرد. او سال ها بعد در رشته حقوق دانشگاه تهران پذیرفته می شود. رحیم هنگامی که تحصیل را به پایان رساند، یکسره راه اقتصادپیشگی را انتخاب می کند.
  ● آغاز فعالیت های اقتصادی
  هنگامی که او وارد دنیای اقتصاد شد، آرمان های بسیاری در سر داشت. رحیم دیگر جوانی دوراندیش شده بود. او باید اقتصاد را با زندگی گره می زد و زندگی را با آرمان پیوند می داد. رحیم چندان در کار سیاست نبود ولی قواعد بازی را به نیکی آموخته بود.
  رحیم پیش از آنکه مدیر اقتصادی شود، چند سالی در دادگستری آبادان حضور یافته بود ولی دنیای وکالت برای او چندان جذاب نبود. رحیم یکسره راه تجارت پیش می گیرد. او ایده های بسیاری در ذهن داشت.
  هنوز کسی نمی داند چگونه رحیم وارد بازار کفش و چرم شد ولی گروهی بر این باورند تجارتخانه پدرش دلیل اصلی بوده است. رحیم قصد می کند ایران را در تولید کفش و چرم خودکفا سازد. فاصله آرمان تا عمل هم چندان زیاد نبود. او راهی بازار می شود، آرمان های ملی گرایانه نیز به وکیل اقتصادپیشه یاری می رساند تا دشواری ها را فراموش کند.
  رحیم طی بیست ویک سال ۵۲ شرکت در صنعت کفش ایران تاسیس می کند و بیش از ۳۰۰ فروشگاه زنجیره ای نیز احداث می کند. نخستین برند تولیدکننده کفش ایران با نام کفش ملی ثبت می شود.
  او هنگامی که در اوج فعالیت های خود قرار داشت، حمایت های علی نقی عالیخانی وزیر وقت امور اقتصادی و دارایی را نیز به دست می آورد. عالیخانی در خاطرات خود روایت می کند در همراهی با ایروانی قدمی فروگذار نکرده است.
  رحیم ایروانی روزگاری واردکننده کفش های <بتا> بود ولی پس از چندی همکاری با شرکای چک و اسلواکی دستگاهای کفش سازی را به ایران وارد می کند و اصلی ترین کارخانه خود در اطراف فرودگاه مهرآباد تهران را احداث می کند.
  او همچنان با آرمان خود پیش می رفت اما پایان خط برای او نزدیک بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نام او در لیستی قرار می گیرد که اموالشان مصادره شده بود. در میان صنعتگران ایرانی او از همه شناخته شده تر بود. گروهی روایت می کنند ایروانی هرگز حاضر نبوده دفتر شرکت خود را ترک کند. او حتی به مردان انقلابی ایران پیشنهاد می دهد تنها مدیریت شرکت را برعهده داشته باشد و حقوقی هم دریافت نکند. ایروانی نگران ۱۱هزار کارگری بود که در کفش ملی فعالیت می کردند ولی ذائقه مردان دولتی ایران تندتر از آن بود که حضور او را بپذیرند.
  سرانجام او راه کوچ پیش می گیرد. کارخانه رحیم چندان خوش اقبال نبود. مردان دولتی، کفش ملی را به مجموعه تامین اجتماعی واگذار می کنند تا سال ها بعد به عنوان بدهی دولت به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شود.
  منبع: www.asriran.com
 • 17 - مروری بر صنعت کفش ترکیه
  تلاش های اولیه برای مدرنیزه کردن صنعت چرم در دهه هفتاد آغاز شد، اما پیشرفت های اساسی در قیاس واقعی صنعتی تنها در اواسط دهه ۸۰ آغاز شد. این بخش در سال های اخیر رشد بسیار سریعی داشته است. در حال حاضر، سه منطقه ویژه اقتصادی مربوط به چرم در ترکیه وجود دارد و کار تکمیل کارخانجات عمل آوری آب زاید تولیدی در این مناطق ویژه به پایان رسیده است. به علاوه ۸ منطقه ویژه صنعت چرم در دست ساخت و ساز است. تولیدات این بخش مطابق استانداردهای بین المللی است و نسبت به سلامت و محیط زیست بسیار حساس است. ۹۰ درصد از تولیدات براساس استانداردهای زیست محیطی و سلامتی پایه ریزی شده است.
  چرم یکی از بخش های مهم صادراتی ترکیه محسوب می شود. ارقام صادرات بخش چرم در سال ۲۰۰۲، ۶۴۳ میلیون دلار بوده است.
 • 18 - از تولید چمدان تا لباس های اسکار
  در سال ۱۹۱۳ ماریو پرادا و برادرش مارتینو، یک خانه مد در میلان ایتالیا بنا کردند و نام آن را Fratelli Prada یا همان «برادران پرادا» گذاشتند. آنها در ابتدا چمدان های بزرگ و کیف های دستی چرمی تولید می کردند و سپس به تهیه لباس های بسیار شیک و زیبا از جنس چرم برای افراد ثروتمند پرداختند.
  ماریو علاقه ای به استخدام زنان نشان نمی داد و عقیده داشت آنها نباید نقشی در شرکتش داشته باشند، لذا زنان خانواده پرادا را از ورود به دفتر خود منع می کرد. جالب آنکه پسر ماریو نیز هیچ گاه به کمک پدر نرفت و حتی پس از بازنشسته شدن ماریو، دخترش لوئیزا جانشین او شد و برای مدت ۲۰ سال این شرکت خانوادگی را اداره کرد.
  در سال ۱۹۷۸ موچیا پرادا (Miuccia Prada) دختر لوئیزا، این کمپانی را به ارث برد و آن را به یکی از گرانقیمت ترین و معروف ترین مارک های دنیا مبدل کرد. او در ملاقاتی که با «پاتریزیو برتلی» طراح ایتالیایی که در سن ۱۷ سالگی تجارت چرم خود را آغاز کرده بود داشت، به پیشنهادهایش علاقه مند شده بود و پس از به دست آوردن شرکت، با به کار گیری پیشنهادهای او، برتلی را به مدیر کاری خود تبدیل کرد. اولین تولیدات موچیا کیف های ساده براقی از پارچه های نایلونی مخصوص ساخت چتر نجات بودند که ماریو از آنها به عنوان روکش چمدان استفاده می کرد.
  آنها در ابتدا به دلیل تبلیغات کم و قیمت بالا، فروش پایینی داشتند؛ اما با ادامه تولید، تبلیغات را نیز آغاز کرده و همچنین شروع به عمده فروشی محصولات خود در فروشگاه های بزرگ اروپا کردند. در سال ۱۹۸۳ پرادا دومین شعبه خود را در میلان و در پاساژ شیشه ای «ویتوریو امانوئل گالری» افتتاح کرد که بسیار مدرن و چشم نواز بود. یک سال بعد پرادا با معرفی کوله پشتی های نایلونی خود و افتتاح خط تولید کفش، شروع به تاسیس شعبه هایی در فلورانس، پاریس، مادرید و نیویورک کرد.
  در سال ۱۹۸۵ استقبال فراوان از کیف های دستی موچیا، سکوی پرتاب وی شد. او اولین نمایش مد لباس های شب را در سال ۱۹۸۹ برگزار کرد. موچیا با استعداد ذاتی که از پدربزرگش ماریو به ارث برده بود، توانست طرح های تجملی و زیبای خود را به بازار ارائه کند. او طرح های شیک و زیبایی برای لباس های مردانه و زنانه داشت و لوازم با کیفیت خود را در یک قالب هماهنگ با بازار عرضه می کرد.
  موچیا این موفقیت را مدیون شناخت بالای خود از مواد اولیه و کاربرد آنها بود و می گفت: «پارچه، پارچه است. آن چه می تواند شما را به عنوان یک طراح خلاق به دیگران معرفی کند این است که چگونه پارچه ها را با هم ترکیب کنید و در قالب یک لباس به دیگران نشان دهید».
  این موفقیت زمانی که دنیای مد توجه ویژه ای به کیفیت تولید، مواد اولیه مرغوب و رنگ های جذاب پرادا داشت، دوچندان شد. مجله تایم نیز پرادا را «مجموعه ای از آداب و رسوم خوب سنتی و زرق و برق صنعت فوق مدرن امروزی» خواند و از آن روز پرادا روز به روز اوج گرفت و به یکی از معروف ترین خانه های مد ایتالیایی تبدیل شد. یکی از ویژگی ها خاص پرادا این بود که درست بر خلاف زمان ماریو، همه کارمندان شرکت را زنان تشکیل می دادند و موچیا یک کیف زنانه خاص را به عنوان یونیفرم کارمندان شرکت انتخاب کرده بود.
  در سال ۱۹۹۲ آنها برند «میو میو» را برای جوانان و افراد مشهور روانه بازار کردند و در سال بعد جایزه ویژه تولید لوازم جانبی را از شورای طراحان مد ایتالیا دریافت کردند. از آن پس تولید لباس های مردانه نیز در پرادا آغاز شد و طراحی لباس های مراسم اسکار نیز در زمره کارهای پرادا قرار گرفت.
  در سال ۱۹۹۸ وقتی برتلی ۱۰ درصد از سهام گوچی را خریداری کرد، تحلیل گران بر این باور بودند که پرادا قصد دارد گروه گوچی را از آن خود کند. برتلی با فروش سهم خود به «برنارد آرنالت»، رییس گروه لویی ویتان، به این شایعه ها پایان داد، ولی از سوی دیگر شروع به خرید شرکت های دیگر و ادغام با آنها برای گسترش پرادا شد. خرید ۵۱ درصد سهام «هلموت لانگ» در نیویورک، به دست آوردن شرکت «جیل ساندر» در آلمان، «کمپانی چرچ» در انگلستان برای تولید کفش و گروه دریگو برای تولید عینک از جمله این اقدامات بود. در سال ۱۹۹۹ پرادا با پیوستن به گروه لویی ویتان، گوچی را در خرید شرکت فندی ناکام گذاشت.
  در سال ۲۰۰۳ رمانی با نام «شیطان پرادا می پوشد» توسط لورن وایزبرگر نوشته شد که ساخت فیلم هالیوودی آن تا ۳۰ ژوئن ۲۰۰۶ به پایان رسید و با فروش بالای ۳۰۰ میلیون دلار، محبوبیت پرادا را بیش از پیش افزایش داد.
  در سال ۲۰۰۶ چندین برند پرادا از جمله هلموت لانگ و جیل ساندر فروخته شد و برنامه های مختلفی برای سودآوری شرکت پیشنهاد شد. این شرکت در سال ۲۰۰۷ همکاری خود را با LG برای تولید گوشی های موبایل آغاز کرد.
  امروزه پرادا نه تنها یک مارک شناخته شده برای کیف و کفش است، بلکه لباس ها، عطر، نوشت افزار، وسایل تزئینی، موبایل و بسیاری از وسایل ساخت این کمپانی نیز علاقه مندان خاص خود را در سراسر دنیا داشته و این شرکت سالانه درآمدی بالغ بر ۲ میلیارد دلار دارد.
  منبع: www.donyaeeqtesad.com
 • 19 - میخچه و روش های درمان آن
  میخچه ها از مشکلات رایجی هستند که در نقاط مختلف پا و به ویژه در انگشتان پا ایجاد می شوند وعلت به وجودآمدن آن ها،ضخیم شدن لایه های پوست به دلیل وجود فشارها وسایشهای متوالی است.می توان گفت که میخچه ها و همچنین پینه ها راههای طبیعی هستند که بدن برای محافظت از خود استفاده می کند.
  بافت شناسی( پاتولوژی) پینه و میخچه مشابه است در هر دو مورد پوست در پاسخ به فشارهای زیاد ضخیم می شود و معمولا پینه به ضخیم شدن های گسترده اطلاق می شود (بیشتر بر روی مفاصل انگستان پا ایجاد می شود.)
  از علائم این بیماری می توان به پوست غیر طبیعی، سخت شدن پوست در منطقه ی فشار، پو ست پوست شدن و خشکی پوست در آن منطقه و درد در مواردی که تحت درمان قرار نگیرد، اشاره کرد.
  اگر چه میخچه ها وپینه ها شرایط خطر ناکی را برای سلامت فرد ایجاد نمی کنند اما آنهایی که درمان نشوند می توانند دردناک باشند .با ادامه پیدا کردن فشار در منطقه و کلفت شدن پوست کم کم بدن آن منطقه را بیگانه طلقی می کندو زخم هایی در آنجا ایجاد می شود در نتیجه احتمال بروز عفونت در منطقه زیاد می شود.
  سخت ترین میخچه هاآنهایی هستند که بر روی قسمت خارجی انگشت کوچک پا ایجاد می شود و خوشخیم ترین آنها بین انگشتان پا ایجاد می شوند.
  درمان میخچه:
  در مان های دارویی تنها علائم بیماری را از بین می برند و در واقع هیچ اقدامی در جهت ازبین بردن علت ایجاد کننده ی میخچه انجام نمی دهند. داروهای شیمیایی مثل اسید ها که به منظور درمان استفاده می شوند، میخچه ها و هر آنچه بر روی آن باشد را از بین می برند و این عمل برای افراد سالم با ریسک همراه است و برای افرادی که دیابت دارند ویا گردش خون ضعیف دارند بسیار خطر ناک است .یکی از روش های سنتی که افراد استفاده می کنند بریدن میخچه است این عمل اگر به وسیله ی خود فرد و یا یک فرد نا وارد و بدون رعایت نکات بهداشتی انجام شود بسیار خطرناک است و احتمال ایجاد عفونت درآن منطقه بسیار زیاد خواهد بود .
  اقداماتی که می توانیم به منظور بهبود انجام دهیم:
  • دنباله روی کردن از هشدارهایی که مراکز بهداشتی در مورد میخچه می دهند
  • استفاده کردن از کفش مناسب و در کل حذف کردن فشارها وسایش ها از منطقه ی مورد نظر
  • رعایت بهداشت پا و استفاده از مواد کمک کننده به سلامت پوست
  • اگر در ناحیه ی میخچه زخم یا عفونت ایجاد شد باید حتما به پزشک مراجعه شود و بافت صدمه دیده با جراحی خارج گردد . در مان با آنتی بیوتیک در این موارد لازم است.
 • 20 - پاهای ما... کفشهای ما.... تهي پاي رفتن به از کفش تنگ
  چينيان قديم در گذشته به پا اهميت زيادي مي دادند و ازآن به عنوان «قلب دوم» انسان ياد مي کردند. آنها نقاط مشخصي از کف پا را با يکي از حواس پنجگانه مرتبط مي دانستند، مثلا منطقه بين انگشت سوم الي پنجم را با چشم و يا پاشنه پا را با عصب سياتيک ارتباط مي دادند. در پيشينه ادب فارسي نيز از نقش کفش مناسب و راحت در قالب ضرب المثل هاي معروف بسيار ياد شده است ضرب المثل هاي «تهي پاي رفتن به از کفش تنگ» يا «لنگه کفش در بيابان غنيمت است» همگي نشان دهنده تجارب پيشينيان ما در مورد کفش راحت و مناسب بوده است.
  در اولين مرحله اين سوال مطرح مي شود که کفش مناسب چيست؟
  مي توان گفت که در انتخاب کفش معمولا 4 عامل تاثير مشخصي دارند: قيمت، جنس و رنگ و مدل. قيمت يک عامل اقتصادي است که به فرد و جامعه مربوط مي شود رنگ و مدل هم متاثر از سن، جنسيت و گرايش هاي فردي و اجتماعي است وجنس و کيفيت کفش هم به اوضاع اقتصادي و وجدان اجتماعي جامعه باز مي گردد. اما بر اساس تحقيقات انجام شده مي توان گفت که مردم در انتخاب کفش، مدل و قيمت آن را از فاکتورهاي بسيار مهم مي دانند و متاسفانه راحتي کفش جزو اولين اولويت هاي آنان قرار نمي گيرد.
  شاهد اين مدعا خستگي, داغي و سوزش پا و شيوع انواع ناهنجاريها مثل انگشتان چکشي، انگشت شست کج، ناخن فرو رفته، تاول و ميخچه، بونيون، کف پاي صاف و کف پاي گود، پاي پهن، کوتاهي آشيل و احساس کمر درد مفاصل مچ، زانو و در عموم مردم است که گاهي اوقات کفش نامناسب به عنوان علت اصلي آنها و در ديگر موارد به عنوان تشديد کننده درد عمل مي کند.
  مفهوم راحتي کفش از اندازه بودن آن متفاوت است چرا که راحتي کفش به معناي در نظر گرفتن کارکردهاي واقعي کفش در هنگام انتخاب است و کارکرد اصلي کفش به نقش حمايتي و حفاظتي آن باز مي گردد. انسان بر روي دو پاي خويش راه مي رود و مي پرد و مي جهد و مي دود. وقتي به آناليز حرکت پا توجه، مي کنيم، پاي انسان را يک اهرم حرکتي مي يابيم که در مقابل نيروهاي واکنشي زمين از خود کنش نشان مي دهد و بدون يک کفش مناسب، به بافت هاي نرم پا آسيب وارد خواهد شد.
  يکي ديگر از نقش هاي مهم کفش نقش شکل دهي و ظرافت بخشي به اعمال پا و کمک به اجراي الگوي درست حرکت است، به طوري که بدون کفش، راه رفتن انسان شکل ناخوشايندي به خود مي گيرد. مصداق اين مسئله را به وضوح مي توان در ورزش هاي مختلف ديد چرا که هر ورزشي کفش مخصوص به خود را دارد وپا را از بسياري از آسيب هاي خارجي محافظت مي کند.
  روش هاي نگه داري از کفش
  در فواصل منظم از واکس استفاده کنيد زيرا واکس کفش را نرم و عمر آن را زياد مي کند.
  در صورت شستن بهتر است آن را در هواي معمولي خشک کنيد چرا که خشک کردن با حرارت به يک باره باعث ترکيدن آن خواهد شد. در ضمن داخل آن را با روزنامه مچاله کاملا پر کنيد تا از شکل نيفتد.
  اگر کفشتان شوره زد، ابتدا آن را با مخلوط آب و سرکه بشوييد و سپس گليسيرين بر روي آن بماليد.
  براي جلوگيري از بو گرفتن کفش، علاوه بر شستشوي مرتب پا و جوراب، داخل کفش خود پودر ساچ بپاشيد.
 • 21 - آیا كفش ما نشانگر شخصيتمان است؟
  نزدیك به پنج هزارسال پیش، مصری ها چیزهایی شبیه كفش ساخته بودند. البته بهتر است به آنها بگوییم پوشینه پا، نه كفش. از كفشهای مصری های قدیم می شود طرز زندگی و طبقات اجتماعی در آن زمان را فهمید . تمدن ایران ، یونان و رم پوشینه های دیگری درست كردند كه نشان دهنده طبقه اجتماعی فرد و میزان قدرت او بود. نام بسیاری از این پوشینه ها هنوزهم استفاده می شود. مثل سندلیوم كه الان به آن صندل می گویند.
  درقرن چهارم و پنجم میلادی امپراتوری روم به بیزانس منتقل شد. كم كم تفكرات مسیحی روی كفشها تاثیر گذاشت. چون مسیحی ها اعتقاد داشتند كفش باید كاملاً پوشاننده باشد به همین دلیل كفشها در مغرب زمین ازحالت صندل به شكل روبسته درآمد.
  در قرن دهم و دوازدهم میلادی، اروپایی ها در جریان جنگهای صلیبی از علم و دانش مسلمانان حتی برای كفشهایشان استفاده كردند . در قرن چهاردهم، با پیشرفت صنایع ، آرام آرام پارچه و چرم دباغی شده نازك وارد كفش سازی شد. بسیاری قرن چهاردهم را قرن آغاز مد می نامند.
  اواخر قرن چهاردهم هم كفشهای نوك تیز مد شد. مردم به هر زحمتی كه بود ، پنج تا انگشتشان را در پنجه های نوك تیز می كردند تا ثابت كنند چقدر با شخصیت هستند. شروع این مد از هلند بود؛ جایی كه عذاب شست پا و پا درد را برای مردم قرن چهارده میلادی به ارمغان آورد.
  اواخر قرن پانزدهم میلادی، وقتی كفش نوك تیز از مد افتاد، كفش نوك پهن مد شد؛ البته بیشتر در شمال اروپا ذهن ها هر روز محصولات تازه تر و عجیب تری بیرون می داد. از نمونه های آن ، كفشهای ونیزی بود كه برای خانمها مد شد. این كفشها، یك كفه تخت داشت كه زیرش كاملاً پربود و ارتفاعش گاهی به شصت سانتی متر می رسید. از مشكل راه رفتن كه بگذریم. وزن این جور كفشها احتمالاً خیلی زیاد بوده است؛ مثل این كه راه رفتن در آن سالها با مشقت و بلای بسیار همراه بوده است.
  در قرن هفدهم، این پاشنه های وحشتناك از كفشها حذف شد و پاشنه های معقول تری به كفشهای زنانه و مردانه اضافه شد. قرن هفدهم، دراروپا قرن آدمهای پرافاده بود.
  جامعه خیلی طبقاتی شده بود و همه می خواستند به هم فخر بفروشند و بهترین راهی كه به ذهن مردم رسید، پوشیدن لباسهای خاص بود. مردمی كه اهل پز دادن بودند. كفشهای پاشنه بلندی می پوشیدند كه روی آن را با حریر بافته بودند. هر چه پاشنه بلندتر بود. موقعیت آن فرد بالاتر می رفت؛ مثل این كه در آن زمان كسانی كه از بالا به همه چیزهای اطراف نگاه می كردند، احساس قدرت زیادی می كردند. در قرن هیجدهم هم اوضاع همان طوری ماند و فقط شكل پاشنه ها تغییر كرد. به جای حریرهم از چرم رنگی استفاده كردند كه به نظرشان بسیار زیبا بود. اما درهمین قرن، اتفاق خیلی مهمی افتاد. سال 1792 مردم از دست پاشنه های بلند و كفشهای حریر خسته شدند و بر ضد جامعه طبقاتی در فرانسه انقلاب كردند. انقلاب كبیر فرانسه، نتایج خیلی مهمی داشت. بعد از آن، مردم كه دیگر به دنبال تساوی و برابری بودند پاشنه های بلند را حذف كردند و همه كفشها از نظر ارتفاع یك شكل شد. قرن نوزدهم، قرن همه گیر شدن مد بود.
  بازار مد داغ بود راستی علتش چه بود؟ جوابش خیلی ساده است. چون با وجود چرخ خیاطی و پارچه های مصنوعی، كفش خیلی ارزان شد و همه توانستند از كفشهای خوب استفاده كنند. از نمونه های مد آن سالها، مد كفش پنجه مربعی است كه نزدیك به پنجاه سال عمركرد. سال 1850 پوتین خیلی رواج پیدا كرد . گویا همه متوجه شدند كه برای كار و فعالیت باید كفش های راحتی به پا داشته باشند .
  سال 1914 ، همزمان با آغاز جنگ جهانی اول، كفشهای راحتی اختراع شد. مطمئناً آدمها نمی توانستند زیر بمب و باروت، بچه هایشان را بغل كنند وبا كفشهایی كه پاشنه های بلندی داشت این طرف و آن طرف بروند. از سال 1910 هم كه تجارت جهانی شكل گرفت و كشتی ها و هواپیماها محموله ها را از این سر دنیا به آن طرف می بردند، فرهنگ كفش دنیا نیز درهم و برهم شد و كفشها شكل بین المللی به خود گرفتند. از آن به بعد كفش هم داخل صنعت های دیگر شد.
  هنوز هم در خیلی از كشورها مردم به دلیل گرمی هوا،پابرهنه راه می روند، مثل هندی ها، بنگال ها یا مردم اوگاندا.
  كفش تاثیر زیادی از محیط اطرافش می گیرد. برای مثال كفش مردم آلاسكا با عربها فرق دارد حتی بعد از ظهور اسلام چون مسلمانان عقیده دارند پیش از ورود به مسجد باید كفشهایشان را دربیاورند. كفشهایی اختراع شد كه دیواره پشت را نداشت.
  همین گیوه خودمان كفش بسیار محكمی است كه خیلی خنك است و پا از لای درزهایش به راحتی نفس می كشد مردم ژاپن هم با ساقه های برنج، برای خودشان كفش درست می كنند تا بتوانند موقع كار در مزرعه برنج راحت باشند.
 • 22 - تغييرات‌ طبيعي‌ و غيرطبيعي‌ پا و استفاده از کفش مناسب
  هر فرد به‌ طور متوسط‌ روزانه‌ ده‌هزار قدم‌ برمي‌دارد، يعني‌ سه‌ ميليون‌ قدم‌ در سال؛ و در هر قدم، دو يا سه‌ برابر وزن‌ بدن‌ خود را روي‌ پاها مي‌ اندازد. با مرور زمان، اين‌ مسئله‌ موجب‌ آسيب‌هايي‌ در پا مي‌ شود که‌ با توجه‌ به‌ سن،‌ طبيعي‌ هستند.
  اين‌ آسيب‌ها عبارت اند از:
  - پا به‌ تدريج‌ درازتر و پهن ‌تر مي‌ شود.
  - قوس‌ پا به‌ مرور صاف‌ مي‌ شود.
  - چربي‌ کف‌ پا و پاشنه‌ کاهش‌ مي‌ يابد.
  - محدوديت‌ حرکت‌ و خشکي‌ مچ‌ و پا به‌ وجود مي‌ آيد.
  - تعادل‌ هنگام‌ راه‌ رفتن‌ کاهش‌ مي ‌يابد.
  گاهي‌ نيز تغييراتي‌ در پا ايجاد مي ‌شود که‌ غيرطبيعي‌ است. البته‌ بسياري‌ از آنها قابل‌ پيشگيري ‌اند و مهمترين‌ عامل‌ پيشگيري‌ نيز استفاده‌ از کفش‌ مناسب‌ است.
  بعضي‌ از اين‌ تغييرات‌ عبارت اند از:
  - هالوکس‌ والگوس‌ (انحراف‌ شست‌ پا به‌ خارج)
  - خم‌ شدن‌ انگشتان‌ پا
  - چنگالي‌ شدن‌ انگشتان‌ (خميدگي‌ شديد انگشتان)
  - انحراف‌ انگشت‌ کوچک‌ پا به‌ خارج‌
  - به‌ وجودآمدن‌ ميخچه، تاول، زخم‌ يا عفونت‌ (در اثر فشار زياد کفش‌ تنگ‌ بر استخوان‌ انگشت)
  - فشار بر بافت‌ عصبي‌ انگشتان‌ پا
  - آرتريت‌ (تورم‌ مفاصل‌ انگشتان‌ پا)
  بسياري‌ از بيماري‌هاي‌ پا، با تغيير نوع‌ کفش‌ رفع‌ مي ‌شوند. ناراحتي‌هاي‌ مزمن‌ پا نيز ممکن‌ است‌ با استفاده‌ از وسايل‌ خاص‌ ارتوپدي‌ درمان‌ شوند. در موارد شديدتر مي توان با مراجعه‌ به‌ متخصص‌ جراحي‌ ارتوپدي‌ راه‌ درمان‌ مناسب‌ را يافت.
 • 23 - کیف و کفش مناسب دانش آموزان
  استفاده از كیف‌هایی كه روی یك شانه ‌انداخته می‌شود به دانش‌آموزان توصیه نمی‌شود. همچنین وزن كیف دانش‌آموز بستگی به توان و جسم او دارد و هر مقدار كیف‌ دانش‌آموز سبك‌تر باشد، برای سلامتی او بهتر است.
  دانش‌آموزان برای رفتن به مدرسه، از كفش‌های پاشنه بلند یا دارای كف صاف استفاده نكنند.
  ناهنجاری‌هایی كه در ستون‌فقرات و اندام تحتانی بدن دانش‌آموزان وجود دارد، به صورت مادرزادی یا اكتسابی است. تحقیقات انجام‌شده درباره دانش‌آموزان نشان ‌داده كه درصد بالایی از میزان شیوع ناهنجاری‌های قامتی آنها به صورت اكتسابی است كه به مرور زمان ایجاد می‌شود.
  عادات حركتی نادرست از جمله عواملی است كه بر ناهنجاری‌های قامتی دانش‌آموزان تاثیر می گذارد. از جمله عوامل دیگری كه در دراز مدت سبب ایجاد ناهنجاری‌های قامتی در دانش‌آموزان می‌شود می‌توان به استاندارد نبودن ارتفاع میز و بلند یا كوتاه بودن صندلی اشاره كرد.
  مهم‌ترین عامل به وجود آمدن ناهنجاری‌های قامتی، نداشتن سابقه فعالیت‌های ورزشی در افرادی است كه معمولا ا‌ز عادات حركتی مناسبی برخوردار نیستند. تحقیقات انجام شده نشان داد كه تكنیك‌ها و تمرینات ورزشی نادرست در ورزشكاران نیز از دلایل به وجود آمدن ناهنجاری قامتی است.
  لازم است ناهنجاری‌های قامتی با توجه به عوامل به وجود آورنده و شدت ناهنجاری و این‌كه در كدام قسمت از بدن ایجاد شده است، اصلاح شود.
  ناهنجاری‌های كف پا ، مادرزادی است، یعنی شخص به صورت مادرزادی، كف پای گود یا صاف دارد."
  كفش‌های چرم مصنوعی برای دانش‌آموزان نخرید.
  سهیلا تبریزی، كارشناس بهداشت آموزش و پرورش گفت:
  "دانش‌آموزان نباید از كفش‌های چرم‌ مصنوعی استفاده كنند، زیرا پا عرق می‌كند و هوا در كفش جریان ندارد. كفش‌های دانش‌آموزان باید طوری باشد که در آن احساس راحتی کنند. همچنین بهتر است پنجه كفش باز باشد تا انگشت‌‌ها روی هم فشار نیاورند. در صورتی كه پنجه كفش مناسب نباشد، هم زیبایی انگشت‌های پا از بین می‌رود و هم رشد پاها ناهماهنگ می‌شود. كفش باید 2 تا 3 سانتی‌متر پاشنه داشته باشد، ولی کف پاشنه‌ ی آن باید تخت باشد.
  كفش‌ ورزشی مناسب نیز برای دانش‌آموزان مفید است. بهترین نوع كفش، كفش چرمی است، زیرا دانش‌آموزان در آن احساس راحتی می‌كنند. كفش مناسب، نباید رنگ بدهد یا تنگ و گشاد باشد، زیرا در این حالات منجر به ناراحتی پا می‌شود.
  دانش‌آموزان باید با كفش‌ جوراب بپوشند و بهتر است جوراب سفید رنگ با جنس كتانی و نخی باشد، زیرا جوراب‌های نایلونی به دلیل اینكه از مواد شیمیایی تولید می‌شوند، از تنفس پا جلوگیری می‌كنند و مناسب نیستند."
  كیف سنگین، ستون فقرات را كج می‌كند.
  دكتر رضایی مقدم ، متخصص طب توانبخشی اظهار كرد:
  "حركات ورزشی كه در اغلب مدارس انجام می‌شوند، استاندارد نیستند. این حركات نقش موثری در تقویت عضلات دانش‌آموزان ندارند و همین امر سبب آسیب پذیری بیشتر قشر دانش آموز در برابر كیف‌های سنگین می‌شود.
  مناسب‌ترین نوع كیف برای دانش‌آموزان، كیف‌های دارای دسته و چرخ است که در صورت سنگینی كیف، آن را روی زمین حمل و جابه جا كنند.
  رشد دانش آموزان در سنین نوجوانی سریع است، لذا برای جلوگیری از تنگی و آزار زودهنگام كفش دانش‌آموزان نوجوان، كفشی تهیه كنید كه میان نوك كفش و نوك انگشتان یك سانتی‌متر فاصله باشد.
  پهنای مناسب كفش، نیم سانتی‌متر بیشتر از پهنای پنجه پای دانش آموز است. دانش آموزان به منظور صحت انتخاب می‌توانند دو جوراب نخی حوله‌ای موسوم به جوراب ورزشی بپوشند و سپس كفش مورد نظر را امتحان كنند.
  ضعف عضلات دانش‌آموزان سبب تشدید مضرات حمل كیف سنگین روی دوش آنان می‌شود و كجی ستون فقرات از مهم‌ترین عوارض این امر است. افزایش گودی كمر، ‌ایجاد قوز پشت ، گرفتگی عضلات و افتادگی و دردناكی گردن نیز از جمله عوارض شایع حمل كیف سنگین در دانش آموزان است.
  نقش معلمان در سلامت دانش آموزان موثر است و معلمان باید با تدوین برنامه‌ هفتگی مناسب، مانع سنگینی كیف دانش آموزان شوند."
 • 24 - كاربرد آنتروپومتري در طراحي سايز كفش
  انسانها داراي اندازه ها و شكلهاي مختلفي هستند . يك اندازه يا شكل خاصي درصد كمي ازآنها را نيز شامل نمي شود . بعنوان نتيجه اي براي عملكرد مطلوب - بايد پوشش براي اشياء يا اشخاص - يا هر چيزي به قصد نگهداري ، حمل و نقل يا محافظت آنها در تعدادي از اندازه ها و شكلهاي مختلف ساخته شود . اين مطلب اصل مسلم زمينه واقعي كاربرد تخصصي فاكتورهاي انساني را نشان مي دهد . براي يكسري از توليدات جهت مناسب بودن كالا در بازار ، در چند شكل ،سايزها بايد از لحاظ ابعادي تغييرنمايند ، و اين موضوع مورد توجه سازندگان مي باشد . بعنوان نمونه ، كفشها در سايزهاي مختلف از نظر طول و پهنا بعلاوه چندين نوع قوس و پاشنه ساخته مي شوند . لازمه تعدد سايزها و شكلهاي محصول اين است كه مناسب براي نسبت بزرگي از جمعيت كه براي آنها طراحي شده است باشد .
  يعني براي اينكه يك كفش مثلا در سايزهاي مختلف ساخته شود (بچه گانه / مردانه / زنانه و...) مستلزم آن است ، كه يكسري قوانين از جمله انگيزش و فروش بيشتر در بازار و مناسب و راحت بودن براي خريدار بايد رعايت شود .
  سازنده ها براي اينكه ابعاد محصولشان متنوع باشد و هر يك در چه سايزهائي ساخته شوند بايد چه تصميمي بگيرند ؟
  آيا اينكه سازنده قصد ساخت فقط يك يا چندين سايز را داشته باشد ، مسئله يكسان است : كدام سايز بايد ساخته شود ؟ بعلاوه ، اگر تعداد سايزها افزايش يابد چطور مي شود مزايا و معايب افزايش بها را به افزايش مناسب بودن تعيين نمود .
  سازنده نيازمند روش مناسب جهت محاسبه بهاي اضا في ساخت سايزهاي چندگانه مي باشد . از اين گذشته ، چطور مي توان ميزان افزايش متناسب بودن براي جمعيت استفاده كننده را تعيين نمود ؟ در غياب روشهاي تجربي و روشهائي كه مي تواند جزئيات دقيق تري را در بازار هدف پيش گوئي نمايد ، راه محافظه كارانه ، قيمتهاي به حداقل رسانيده شده را پيشنهاد مي نمايد ، اين مضمون بيان مي كند كه چرا تعدادي از محصولات در يك يا فقط تعداد كمي سايز ساخته مي شوند .
  براي مشخص شدن سايزهاي مختلف كفش استفاده از استانداردهاي طبيعي پا همان استفاده از آنتروپومتري بهترين راه ميباشد.
 • 25 - توصیه‌هایی به افرادی که از ارتوتیک (orthotic) استفاده می‌کنند.
  این توصیه‌ها به افرادی که از ارتوتیک (orthotic) استفاده می‌کنند، کمک می‌کند:
  کفش‌هایی را انتخاب کنید که کفی محکم و پهن داشته باشد تا به راحتی با ارتوتیک شما تطبیق کند.
  هنگامی که برای خرید کفش می‌روید، ارتوتیک‌تان را با خودتان ببرید تا آن را با کفش‌های تازه امتحان کنید و مطمئن شوید که آنها با هم جور هستند.
  هنگامی که برای خرید کفش‌ بیرون می‌روید، جوراب‌های مناسب بپوشید.
  هر چند مدت یک بار نزد متخصص ارتوپد بروید ‌تا مطمئن شوید که پاها و ارتوتیک‌تان با یکدیگر به خوبی کار می‌کنند.
  استفاده از کفی‌های طبی فقط با تجویز ارتوپد
  متخصصان ارتوپدی به مردم توصیه می‌کنند که در خرید و استفاده از کفی‌های طبی کفش، خودسرانه عمل نکرده و برای این‌کار با یک ارتوپد مشورت کنند، زیرا بسیاری از کفی‌های طبی که در سوپر‌مارکت‌ها و فروشگاه‌های لوازم بهداشتی و حتی برخی از داروخانه‌ها عرضه می‌شوند، دارای استانداردهای لازم نیستند و منجر به بیماری‌های مفصلی می‌شوند.
  استفاده از این کفی‌ها برای هر شخصی متناسب با سن، صافی پا و استخوان بندی او فرق می‌کند و چه بسا، استفاده ی غیراستاندارد از آن، به خستگی و دردهای بیشتر در ناحیه پا و کمر منجر شود.
  تحقیقات نشان می‌دهد که حدود 10 تا 15 درصد افراد جامعه دارای کف پای صاف هستند که حتما باید از کفش‌های مخصوص که به دستور متخصص ارتوپد تجویز می‌شود، استفاده کنند.
  کودکانی که دارای کف پای صاف هستند، در صورت استفاده از کفی‌های طبی استاندارد می‌توانند از بسیاری از دردهای مفصلی در بزرگسالی، مصون باشند.
  کفی‌های طبی خاص برای هر بیمار، از طرف فیزیوتراپ تعیین و توسط ارتوپد ساخته می‌شود.
 • 26 - نکاتی مهم درباره کفی طبی کفش
  آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که بنا به شغلی که دارید مجبورید در روز 12 تا 16 ساعت روی پای خود بایستید؟
  اگر برای سلامت پاهای خود که قلب دوم هر فرد به شمار می‌آیند اهمیت قائل هستید حتما این مطلب را بخوانید.
  وقتی راه می‌رویم، می‌ایستیم یا آهسته می‌دویم، وزن یا جرم بدن ما نیرویی را به سمت پایین وارد می‌کند که این نیرو از طریق تنها نقطه اتصال ما با زمین، یعنی «پا» به زمین اعمال می‌شود.
  زمین در حالت طبیعی خود به قدر کافی سفت است؛ اما در بیشتر موارد به‌وسیله سیمان، چوب، بتون و مجموعه‌ای از دیگر موادی که تولید ضربه می‌کنند، پوشیده شده است و وقتی روی این سطوح هزاران قدم برداشته شود، اثر جمع‌شونده این ضربه‌ها باعث ا حساس کوفتگی و درد در پاها، ران‌ها و قسمت پشت خواهد شد.
  تجربه شخصی هر فردی نشان می‌دهد که کفش‌ها نمی‌توانند کمک زیادی در این موارد داشته باشند؛ زیرا بیشتر کفش‌ها به قدری سفت هستند که حتی می‌توان با آنها میخ را به دیوار کوبید. وظیفه هر کفی کفش باید این باشد که انواع ناهنجاری‌های بدن یا الگوهای غلط راه رفتن را اصلاح کند.
  این کفی‌ها تنها به‌منظور تصحیح صافی کف پابه کار گرفته نمی‌شوند؛ بلکه هدف اصلی آنها راحت‌تر کردن ایستادن، راه رفتن و دویدن است؛ به این ترتیب که به مقدار بسیار کمی، زاویه‌هایی را که در آنها به پا ضربه می‌خورد، تغییر می‌دهند. هر شخصی با مقدار مشخصی از یک لایه نرم در کف پای خود متولد می‌شود. این لایه بالشتکی به‌صورت طبیعی امواج ضربه‌ای را که به کف پا وارد می‌شوند، ملایم‌تر کرده و به شیوه‌ای مناسب به کل پا اعمال می‌کند. متأسفانه با افزایش سن افراد این لایه طبیعی در طول زمان اثر خود را از دست داده و تحلیل می‌رود.
  استفاده از ارتوتیک‌ها
  ارتوتیک‌ها ضمائمی هستند که پزشک برای قرار دادن در کفش تجویز می‌کند تا بدشکلی‌ها یا سایر مشکلات پا را تصحیح کند.
 • 27 - نکتات مفید درباره نگهداری و پاک کردن کیف و کفش
  پاک کردن کفش کتانی: اگر کفش کتانی می پوشید، حتماً می دانید که این کفش ها خیلی زود کثیف می شوند. چاره کار شما در استفاده از شامپو فرش است. چه طور فرش ها را با شامپوفرش تمیز می کنید، برای کفش ها هم همان کار را بکنید.
  پاک کردن کفش های جیر: برای پاک کردن کفش های جیر می توانید از یک مداد پاک کن کمک بگیرید. ابتدا خطوط و لکه های روی کفش را پاک کنید. سپس یک برس نرم کفش را رویش بکشید تا گرد و غبار کفش پاک شود.
  پاک کردن کفش های رنگ روشن: کفش های سفید و روشن را با خمیر دندان یا شیرپاک کن تمیز کنید. این مواد را روی یک تکه پنبه بمالید و بعد از تمیز کردن کفش آن را با آب شست وشو دهید.
  پاک کردن پاشنه کفش: پاشنه های کفش معمولاً زود دچار لک و آسیب دیدگی می شوند. برای برطرف کردن این معایب از اسپری های رنگی ماشین استفاده کنید. این کار به دوام پاشنه کفش نیز می افزاید.
  طریقه خشک کردن کفش های چرمی: کفش های چرمی را هیچ گاه در کنار بخاری یا شومینه خشک نکنید. بلکه داخل آن را از روزنامه خشک پر کنید. تا نم آن گرفته شود. راه کارهایی برای تمیزی کیف ها
  کیف های چرمی: روی کیف را با کمی مخلوط شیر و تربانتین پاک کنید. سپس با یک دستمال تمیز آن را خشک کنید و با واکس بی رنگ، کیف را واکس بزنید و در آخر با یک برس نرم کیف را براق کنید.
  کیف های پارچه ای: کمی پودر تالک روی کیف بپاشید. سپس به کمک برس، اضافات پودر را پاک کنید. اگر باز هم لکه ای روی کیف باقی ماند، آن را با کمی آب و صابون پاک کنید. سپس با یک پارچه آغشته به آب سرد و سرکه جای لکه را آب کشی کنید.
  کیف های جیر: با یک دستمال خشک، گرد و غبار کیف را بگیرید. سپس لکه های آن را به وسیله یک کاغذ سمباده نرم پاک کنید. با یک برس مخصوص جیر، کیف را برس کنید تا کاملاً تمیز شود.
  کیف های ورنی: با یک دستمال نم دار، کیف را تمیز کنید. سپس با یک پارچه نرم و خشک، آن را خشک کنید تا براق شود. اگر داخل کیف از جنس حصیر است، آن را با کمک کاغذ سمباده پاک کنید و اگر گوشه کیف کمی ساییده شده با کمک رنگ و قلم مو این قسمت ها را رنگ بزنید برای جلوگیری از پوسته، پوسته شدن و ترک خوردن کیف ورنی، آن را با کمی وازلین یا کرم معمولی دست یا صورت چرب کنید.
  کیف های مخمل: پس از هر بار استفاده، کیف مخمل را با یک برس زبر پاک کنید و گرد و غبار آن را بزدایید. سپس کیف را با یک کاغذ ضخیم محافظت کنید تا دوباره گرد و خاک به خود نگیرد.
  کیف های منجق دار: ابتدا کیف را با یک اسفنج، مرطوب پاک کنید، اسفنج را می توان با مخلوط آب و صابون مرطوب کرد، سپس با یک پارچه تمیز روی آن را بکشید.
  کیف های پلاستیکی: کیف را با یک دستمال آغشته به آب و صابون بشویید. بعد آن را خشک کنید، سپس یک تکه پارچه پشمی را چندین بار روی کیف بمالید تا براق شود.
 • 28 - چه کفشی برای پوشیدن مناسب است؟
  کفش استانداردکدام است؟
  دقت در انتخاب کفش و توجه به رعایت اصول استاندارد در تولید آن یکی از ضروری ترین نیازها برای حفظ سلامت افراد است.
  اغلب مردم در انتخاب کفش به زیبایی و رنگ و طرح آن دقت می کنند نه به استاندارد بودن آن و این مسأله باعث به خطر افتادن سلامتی افراد در دراز مدت می شود.
  انتخاب کفش در وهله اول باید براساس نوع استفاده ای که از آن می شود صورت گیرد و همان طور که زمستان کفش مخصوص خودش را می خواهد، تابستان نیز کفش مخصوص همین فصل را می خواهد.
  کفش استاندارد چه نوع کفشی است:
  دکتر امیر رحیمی در این باره گفت و گویی با دکتر «محمد تقی حلی ساز» متخصص طب توان بخشی و عضو هیات علمی دانشگاه کرده است که به این سوال پاسخ گفته است.
  دکتر حلی ساز درباره معیارهای استاندارد در تولید کفش می گوید: یک کفش استاندارد سه مشخصه بارز دارد:
  جنس خوب، پاشنه استاندارد و قالب و پنجه استاندارد
  رویه کفش:
  رویه بیشتر کفش های موجود در بازار از دو جنس مختلف ساخته شده یا رویه ای از چرم طبیعی دارند یا از پلاستیک و یا چرم مصنوعی تهیه می شوند.
  به تازگی هم بعضی از تولیدکنندگان، روی کفش ها اسپری بوی مصنوعی چرم می افشانند و خریداران را در انتخاب محصول با مشکل رو به رو می کنند.
  دکتر حلی ساز با تاکید بر بهتر بودن رویه چرم طبیعی می گوید: چرم طبیعی، به علت دارا بودن منافذ طبیعی در بافتش، امکان تبادل هوا میان بیرون و داخل کفش را فراهم آورده و باعث تنفس پا می شود.
  به همین دلیل ساده، بهترین رویه برای کفش همان رویه چرم طبیعی است، رویه مصنوعی به علت تبادل نکردن هوا باعث بوی بد پا و عرق کردن بیش از حد می شود.
  زیره کفش:
  زیره کفش های موجود در بازار دو نوع است:
  -1 زیره PU (پی یو )
  -2 زیره PVC (پی وی سی)
  زیره های PU سبک تر، راحت تر و در برابر سایش مقاوم تر بوده و دوام آنها بیشتر است.
  ظاهر این زیره ها تو پر بوده و در حالت خم کردن انعطاف بیشتری دارند.
  به هنگام خرید کفش باید به این نکته نیز دقت کرد که کف زیره نباید صاف باشد بلکه باید آج دار باشد تا از لیزخوردن جلوگیری کند.
  پنجه کفش:
  توجه به استانداردهای پنجه کفش هم در انتخاب آن بسیار مهم است.
  دکتر حلی ساز در این باره می گوید: از نظر قالب بندی، فضای پنجه کفش باید طوری باشد که به انگشت های پا فشار وارد نکند.
  کفش هایی که پنجه آنها تیز است باعث می شوند انگشت های پا روی هم بیفتند.
  این کفش ها، انگشتان پا را تحت فشار قرار داده و آنها را بدفرم می کنند.
  این مسأله در خانم ها شایع تر است به طوری که انحراف شست پا در خانم ها 9 برابر آقایان است.
  وی می گوید جلوی کفش باید به گونه ای باشد که پنجه های پا از هم باز بشود.
  تنه کفش
  تنه کفش که در واقع چارچوب روی کفش است و دور پا را در بر می گیرد، به راحتی در برابر فشارهای وارده مقاومت کند و شرایط آناتومیکی پا را حفظ کند.
  علاوه بر فاکتورهای استاندارد مربوط به جنس و ساختمان کفش، فاکتورهای دیگری نیز به هنگام خرید کفش به همان اندازه اهمیت دارند.
  پنج توصیه برای خرید کفش :
  -1 خرید کفش باید بعدازظهر باشد، زیرا به طور طبیعی پای افراد صبح ها حدود نیم سایز کوچک تر از بعدازظهرهاست و دلیل آن نیز این است که پاها بعدازظهر متورم تر شده و به طبع آن سایزشان بزرگتر می شود.
  -2 دقت در سایز کفش:
  اول اینکه در انتخاب کفش حتماً باید آن را پوشید و اتکا به نمره های درج شده روی آن برای اطمینان از اندازه بودن آن کافی نیست.
  دوم اینکه باید به این نکته توجه کرد که اندازه ی پای افراد با افزایش سن، کم و زیاد شدن وزن و حتی بارداری تغییر می کند لذا ملاک قرار دادن سایزهای قبلی در انتخاب آن کار صحیحی نیست.
  -3 در هنگام خرید، پوشیدن هر دو لنگه کفش ضروری است، در بیشتر افراد سایز یکی از پاها، بزرگتر از دیگری است لذا ین افراد لازم است که در انتخاب کفش، پای بزرگتر را ملاک قرار دهند، نه پای کوچکتر را.
  -4 راه رفتن با کفش در همان زمان خرید بسیار مهم است و اگر کفش بند دارد باید بندهای آن را بست و با آن چند قدم راه رفت.
  5 - کفش مناسب کفشی است که انگشت شست پا به راحتی در آن حرکت کند و بین انگشت شست و لبه جلوی کفش، حدود نیم تا یک سانتی متر فاصله وجود داشته باشد.
  کفش های پاشنه دار:
  یکی دیگر از نکات بسیار مهم در انتخاب کفش، پاشنه دار بودن آن است که البته در خانم ها مصداق بیشتری دارد. دکتر حلی ساز در این باره می گوید: کفش های «پاشنه تخت» چون حالت ضربه گیری در پاشنه ندارد، هنگام راه رفتن باعث درد پاشنه می شوند.
  پس پاشنه باید وجود داشته باشد اما کفش های پاشنه بلند هم به طریق دیگری سبب آزار و درد پا می شوند.
  دکتر حلی ساز می گوید زنان 10 برابر مردان بیشتر از درد پا شکایت دارند و دلیل آن نیز پوشیدن کفش هایی با پاشنه بسیار بلند با پنجه تیز است که به انگشتان پا فشار می آورند.
  وی به خانم ها توصیه کرد که کفشی که پاشنه اش بلندتر از 3 سانتی متر باشد نپوشند زیرا هر چه پاشنه کفش بلندتر باشد فشار وارده بر کف پا بیشتر می شود که این فشار به جلوی پا و در نهایت به پنجه ها منتقل شده و باعث آسیب رسیدن به انگشتان می شود.
  وی با اشاره به عوارض پوشیدن کفش های پاشنه بلند و غیر استاندارد گفت: عوارضی مانند انحراف انگشت شست پا، میخچه، تاول و خمیدگی انگشتان، دردهای مزمن کمر، دردهای مفاصل و زانو و پاشنه و خستگی های زودرس، پیامد مستقیم استفاده از چنین کفش هایی است.
  با آغاز فصل تابستان و گرم تر شدن هوا کفش های موسوم به کفش های تابستانی یا صندل وارد بازار می شود که دکتر حلی ساز درباره پوشیدن صندل می گوید نکته مهم این است که پا به هنگام حرکت باید در یک حالت ثابت بماند. در کفش هایی که پشت باز هستند هنگام حرکت، یک انرژی صرف بیرون نیفتادن آنها از پا می شود و این کفش ها باعث خستگی بی مورد می شود.
  لذا توصیه می شود که اگر قصد پیاده روی های طولانی تر از 20دقیقه را دارید به هیچ وجه صندل نپوشید.
 • 29 - نکات مهم درباره فصل سرما و خرید بوت زنانه مناسب
  نکات مهم:
  آغاز فصل سرما شما به یک جفت چکمه زنانه مناسب نیاز دارید.
  چکمه زنانه باید دارای دو ویژگی اصلی باشد: شیک و مد روز باشد و پاهای شما را گرم نگاه دارد. انتخاب چکمه‌ مناسب خصوصا برای ماه‌های سرد زمستان و روزهای برفی بسیار مهم است.
  1- در خرید چکمه ابتدا به این نکته توجه کنید که آب و هوای شهری که در آن زندگی می‌کنید، چگونه است. اگر در طول زمستان هوا خیلی سرد می‌شود و معمولا به چند درجه زیر صفر می‌رسد، باید چکمه گرمتری انتخاب کنید که متناسب با این هوای سرد باشد؛ برعکس اگر هوا به ندرت به صفر درجه می‌رسد نیازی نیست چکمه زمستانی خیلی گرمی را انتخاب کنید.
  2- اگر می‌خواهید کفش را در طول کار روزانه بپوشید، به میزان فعالیت خود توجه کنید. اگر فعالیت شما زیاد است، گردش خون بدنتان به گرم شدن پاهای شما کمک می‌کند، بنابراین نیازی نیست چکمه خیلی گرمی خریداری کنید. به‌عنوان مثال اگر چکمه رابیشتر برای ورزش پرتحرک صبحگاهی در بیرون خانه می‌خواهید، نیازی به چکمه خیلی گرم ندارید. 3- صرفنظر از نکات بالا، چکمه‌ زمستانی باید به اندازه کافی گرم باشد. یک چکمه ایده‌آل برای هوای سرد زمستان، عایق‌کاری و لایه درونی زیادی درداخل خود دارد، بنابراین نیازی نیست که جوراب خیلی گرم و ضخیمی همراه آن بپوشید.
  4- پاشنه‌ای مناسب زمستان انتخاب کنید. بهتر است چکمه‌ای که انتخاب می‌کنید پاشنه خیلی بلندی نداشته باشد، زیرا احتمال سرخوردن و افتادن شما بر روی یخ و برف افزایش می‌یابد.
  5- به کفه و پاشنه چکمه دقت کنید. شما باید به دنبال موادی باشید که قابلیت کشش خوبی داشته باشد. یک تخت کفش مقاوم در مقابل لغزش مانند کفه لاستیکی، برای کفش زمستانی بسیار عالی است.
  -6 به جنس کفش توجه کنید. چکمه‌های زمستانی که از چرم یا چرم جیر تهیه شده‌اند، هم شیک و مد هستند و هم مناسب هوای سرد و مرطوب زمستان هستند.
  7 - اگر می‌خواهید چکمه را بیرون منزل بپوشید و مجبور هستید در خیابان‌های پربرف و گل و لای راه بروید، به چکمه ضدآب بلند نیاز دارید.
  8 - رنگ چکمه را طوری انتخاب کنید که با لباس شما ست بشود، البته چکمه مشکی معمولا با بیشتر لباس‌های زمستانی به‌خوبی ست می‌شود و کثیفی را کمتر نشان می‌دهد. رنگ‌های قهوه‌ای هم از رنگ‌های روشن بهتر است و انواع مختلف آن در بازار موجود است.
  9 - هنگام خرید چکمه زمستانی، به قد مناسب چکمه دقت کنید. قد چکمه به میزان گرمایی که از کفشتان انتظار دارید، جایی که می‌خواهید آن را بپوشید و البته سلیقه شخصی شما بستگی دارد. بیشتر مردم چکمه‌هایی که تا وسط نیمه پایینی ساق پا است و برای کاربردهای روزمره مناسب است، می پسندند.
  10 - اگر معمولا شلوار لی و جین می‌پوشید، چکمه‌ای بخرید که با شلوار جین به خوبی ست بشود.
  11 - قبل از خرید چکمه چند قدم با آن راه بروید تا مطمئن بشوید کاملا اندازه است؛ زیر چکمه جورابی را که معمولا در زمستان پا می‌کنید، بپوشید تا در انتخاب کفش اشتباه نکنید.
 • 30 - اطلاعات پایه و کاربردی در مورد کفش و اجزای آن
  اجزای كفش
  • رویه
  • تخت بیرونی
  • كف‌های داخلی قابل تعویض
  • توکاری: کاغذ یا مقواهایی که برای کلفت نشان دادن زیره، میان کف و زیره کفش چسبانده می‌شود
  • پاشنه
  • زیرپاشنه‌ها
  • ساق پوش ها
  به نوعی پاشنهٔ کفش که با چرم و میشَن (چرم بز) و مانند آن ساخته بشود «نعلَکی» می‌گویند.
  کفش مناسب
  هدف اوليه از پوشيدن کفش حفاظت از پا و جلوگيري از رسیدن صدمات به آن است . براي اين منظور بايستي کفش کاملاً اندازه و قالب پا باشد و از پوشيدن کفشهاي تنگ يا کوچک و بزرگ پرهيز گردد. يک کفش از قسمتهاي مختلفي تشکيل شده است که هر يک به نوبه خود حائز اهميت است. قسمت جلوئي کفش که فضاي لازم براي حفظ انگشتان را تأمين ميکند، ميتواند گرد و يا اصطلاحاً نوک تيز باشد که نوع دوم فضاي کمتري را براي انگشتان تامين ميکند و توصيه نمي شود. همچنين فضاي اضافي باعث ميشود که پا درون آن بلغزد و احياناً طاول بزند. بهتر است بين نوک بلندترين انگشت پا و نوک کفش يک سانتيمتر فاصله باشد.
  قسمت مياني يا رويه کفش که ميتواند بند دار يا چسبي يا فاقد ايندو و يک تکه باشد که معمولاً نوع يک تکه آن توانائي کمتري براي تطبيق يافتن با قالب پا را دارد.
  کف کفش از دو قسمت تخت و پاشنه تشکيل شده است که در جذب نيروي شوک ناشي از راه رفتن بر روي پا موثر است. هر قدر که تخت نرمتر باشد توانائي بيشتري براي جذب شوک دارد. وهر قدر که پاشنه بلندتر باشد فشار روي قسمت جلوئي پا و انگشتان بيشتر مي شود .
  هنگام خريد کفش به نکات زير دقت فرمائيد :
  - چون سايز و قالب هر دو پا ممکن است که مشابه نباشد حتماً در موقع خريد از فروشنده بخواهيد که طول و عرض هر پا را جداگانه و در حالت ايستاده که وزن روي پا گذاشته باشيد اندازه بگيرد.
  - سعي نمایيد که اين اندازه گيري و خريد را در انتهاي روز انجام دهيد چون در طول روز و پياده روي پا ورم مي کند و بزرگتر مي شود .
  - هرگز کفشي را که تنگ است يا قسمتي از پاي شما را ميزند را به اميد اينکه جا باز مي کند نخريد .
  پاي شما ممکن است که فشار بياورد و کفش را گشادتر نمايد ولي اين باعث درد و صدمه به پاي شما مي شود .
  - هرگز به صرف سايز کفش آنرا نخريد چون قالب کارخانه ها متفاوت است .
  - بهترين انتخاب کفشي است که يک تا دو سانتيمتر پاشنه داشته و قسمت جلوئي آن گرد باشد و بدترين انتخاب کفشي است که بيش از يک اينچ پاشنه داشته و نوک تيز و قالب مثلثي داشته باشد.